לעמוד הראשי

ברוכים הבאים לירחון הקטר

 

 למעבר בין גלריות רינת לוין  Rinat Levin :

5

4

3

2

1

 

לכניסה לכתבות - תרבות ואמנות יפן, גלגלו מטה

 
 

 

פריחת הדובדבן  2005 - טוקיו - יפן

כתבה וצילמה:  רינת לוין צ'רבין

הדובדבן הוא הגאווה הלאומית של יפן. ההכתרה של האביב פורצת בתחילת אפריל לתוך אוויר העולם בעננים ורודים של פריחה, ההופכים את יפן למין ארץ פיות ענוגה, עולם קסום של יופי ונועם, והיא ההולכת ומתפרסת בהדרגה על פני כל רחבי האימפריה, מה שמצדיק בעליל את השם שניתן ליפן: ""ארץ פריחת הדובדבן". לאורך כל חודש אפריל, כל קרונות הרכבות, העיליות והתחתיות, האוטובוסים ושאר כלי התחבורה, עמוסים עד אפס מקום ביפנים ובזרים, מכל שכבות האוכלוסייה, עשירים ועניים ובני כל הגילים, הכול זורמים בדרכם ליעדים מצוינים מראש, שם אפשר לצפות ב"מחזה" של פריחת הדובדבן (HANAMI-האנאמי).

 
 
   
 

 

 

 

 

 

מתענגים

מפריחת

 הדובדבן

 
  האנשים הצעירים לבושים חגיגית, כמו לחתונה, נכונים ומזומנים להתענג מפריחת הדובדבן הקצרה, שעורכת כשבועיים. בתקופה זו, דומה שאנשים יוצאים מדעתם: הם יוצאים לפארקים ביום או בלילה – כשהכול מואר – כדי לערוך פיקניקים מתחת לעצי הדובדבן הפורחים. הם פורסים משטחי פלסטיק או בד צבעוניים כדי לשבת עליהם וכדי להניח עליהם את האוכל המוכן שהביאו מהבית או קנו בקונביניאנט סטור, חנות כמו קיוסק שמכילה גם אובנטואים - מנות צהריים מוכנות, המצוידות ברוטב ובצ'ופסטיק או בסכו"ם. חנויות אלה, מעין מכולת קטנה, פתוחות כל השנה, 24 שעות ביממה. האנשים אוכלים ומשתכרים עד שעת יציאת הרכבת האחרונה, או מחכים עד הבוקר לרכבת הראשונה, כדי לחזור הביתה.  

  עצי הדובדבן ביפן הם לרוב זכריים ומיועדים לנוי בלבד ולא להנבת פירות. המיוחד בפריחת הדובדבן הוא שקודם מופיעים הפרחים, חסרי הריח. יש עלי כותרת שיוצאים ישירות מהגזע או מענפים עבים ועתיקים. אחרי כן מתחילים להנץ העלים הירוקים, ומרגע צאתם , מתחילה הספירה לאחור, עצבות מתחילה לשרות על העיר. תחושה מלאנכולית מעט, סוף ההאנאמי.  
   
  מגוון עצי הדובדבן רב, כ-16 מיני עצים וזנים של עצים פורחים. בתחילה פורח הסוג הלבן, לאחריו הוורוד ולבסוף הזן בעל הפריחה הכפולה, כמו טישיו, שפריחתו עורכת גם היא כשבועיים. סוגים מספר נושאים עלי כותרת קטנים ורודים כהים עד אדומים. מדהים לראות קבוצות של עובדים לבושי מדים או לבושי חליפות שחורות ועניבות, יושבים על המשטחים, חלוצי נעליים, צוחקים ונהנים מהפריחה ומאווירת הביחד. אחרים מצוידים במצלמות ענק בעלות חצובות, מתמקדים בצילום פרח ספציפי אחד, או מצוידים, כמרבית הצעירים, במצלמות הפלאפון הזעירות והקלות.  

 

עלי כותרת שיוצאים ישירות מהגזע

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  פרח הדובדבן, הסאקורה, זוכה להערכה ולהערצה ביפן כפי שלא זוכה לה אף פרח אחר בעולם. הוא היווה השראה ונושא עיקרי לאלפי שירים, שכתבו לכבודו שליטי יפן, באמצעות "100 משוררים". כמו כן הוא הנושא ברבות מהתמונות, בציורי הקיר ובדלתות ההזזה, מופיע על קימוניו, כלי האוכל ויש מזונות המעוצבים בצורתו. את עלה הסאקורה ניתן לאכול והיפנים נוהגים להשתמש בו כציפוי לעוגיות, מעין מעטפת מעלי או מפרחי הדובדבן, וכן בסוגי מחמצים, בסוכריות, בעוגות ובבונבוניירות.  

  פרח הדובדבן מסמל אצל היפנים מושלמות, והוא עונה על צורכיהם האסתטיים, נושא שהם כה רגישים ביחס אליו. בתקופה הזאת של השנה, התפקיד העיקרי של העצים הוא להיות יפים.  
   
  שיר האיקו שכתב באשו-BASHO-אחד המשוררים והפילוסופים הגדולים של יפן :

 "כל כך הרבה זכרונות

זרמו למוחי

פריחת הדובדבן"

גם במשמעויות הפריחה ישנה ניגודיות מסוימת בארץ הניגודים. יש כאלו שיתרגמו את הפריחה למשהו שברירי, בהיר, עדין, פגיע, רגיש, נשי, רך שיופיו לא נמשך לאורך זמן. לעומת גישה זו הפריחה והפיזור של הדובדבן, היו בעבר מקושרים באופן הדוק לאסטטיקה של הסמוראים. הלוחמים, הגבריים, קיוו למות ושיתאבלו עליהם באותה דרך, כמו שאנשים בוכים או מתאבלים על נפילת פריחת הדובדבן, הסימן לסיום עונתם. האסטטיקה הזו חדרה, התפשטה, ומילאה את התודעה של היפנים באופן כללי. הפריחה מסמלת לויאליות, צייתנות והקרבה.

פריחת הדובדבן תמיד מקושרת לאלמנטים אחרים בטבע, חוגגים את פריחתו עם הרים מוריקים, בליווי נהרות זורמים, שמשות של בוקר וחשכת הלילה.

מנהג ההאנאמי, מקורו בתקופת ההיאןHEIAN,794-1191 , כשהאריסטוקרטים בארמון המלך, היו עוכים קבלות פנים ומסיבות להנאתם לכבוד הפריחה. לאחר מכן המנהג התפשט לשכבות הלוחמים ולאחר מכן גם לכל אנשי העם הפשוטים יותר. כשתקופת ההנאמי מתקרבת, ערוצי הטלויזיה והעיתונים מלאים בסיקורים ותמונות מהפריחה המשגעת ומפות מיוחדות מחולקות עם אזורים גאוגרפיים אותם מומלץ לפקוד עם הפריחה הכי מקסימה. בכל מקום מפורטים סוגי העצים ומספרם.

שלשה סוגים עיקריים והשכיחים ביותר:

הכי שכיחים שיש בכל פארק, שולי נהרות וגינות: סומאישינו, someishino yamazakura-הגדלים פרא על הרים וגבעות מדרום למרכז HONSHU shidarezakura- לרוב נראים במקדשים, הענפים שלהם נתלים למטה כמו ערבה בוכיה. המילה היפנית ל"פרח", HANA, בדר"כ מתייחס ספציפית לפריחת הדובדבן.

 
   
   
   
   
   
   
   

ד"ש מהפיקניק ביפן

 

 
   
   

 

 

 

 

דוגמאות בהשראת הדובדבן

 
 

ממתק ורוד עשוי משעועית ואורז מתוק עטוף בעלה עץ הדובדבן

 עוגיות שעליהן מוטבעים ציורי עלי הדובדבן

   הדובדבן משרה רעיונות לאמנים מעצבים אופים ושפים. כמו ביצירת בדים לקימונו, מניפות וכלי בית, כמו כן מיצרים עוגיות שעליהן מוטבעים ציורי עלי הדובדבן (תמונה ברקע ורוד) וכן ממתק ורוד עשוי משעועית ואורז מתוק עטוף בעלה עץ הדובדבן, טעמתי, אהבתי - הממתק הזה מיוצר על-ידי חברת "תוריה", חברה מפורסמת מאוד של דברי קונפיטורה וממתקים יפניים אופייניים מאורז ושעועית.  
   
   

ציור הדובדבן על הקימונו

 

דובדבנים על מניפה

 
 

מניפה אותנטית

 

לכתבה:אונו פארק לחץ כאן

חזרה לצילום הדובדבן בקטר 15

 

 

לכניסה לכתבות - תרבות ואמנות יפן

 לחצו על הנושא המבוקש:

Girls festival - חג הבנות - ביפן - פסטיבל הבובות - HINA MATSURI - הקטר 14

חגיגות השנה החדשה 2005 - מנהגים- יפן - הקטר 1

קיוטו - מקדשים - יפן - הקטר 2

התערוכה הבינלאומית ה - 15 לאורכידיאות - הקטר 3

ציור 4 העונות על מחיצות בית התה בפארק קאאיראקואן - יפן - הקטר 3

שלג בפארק קאאיראקואן   KAIRAKUEN - יפן - הקטר 3

תערוכת סידורי שולחן הבינלאומית 2005 - טוקיו - הקטר 4

המשך תערוכת סידורי שולחן הבינלאומית 2005 -  טוקיו - הקטר 5

פריחת הדובדבן  2005 - טוקיו - יפן - הקטר 5

גן הקיסר - פריחת הדובדבן ופריחת האזליאה - טוקיו - הקטר 5

פארק אמאריקיו - טוקיו - יפן - הקטר 6

חג הבנים ופסטיבל האירוסים 2005 - יפן - הקטר 6

פסטיבל אסקאסה – יפן - הקטר 7

סיור באחד מאזורי הגיישות בטוקיו - הקטר 8

רפונגי הילס - קניון בטוקיו- יפן - הקטר 8

לכתבה נוספת - תערוכת סומיאה - הקטר 9

מלון פוג'יה בהאקונה - יפן - הקטר 10

אודאיבה כמו איטליה - טוקיו - יפן - הקטר 11

הכנת מוצ'י ערב ראש השנה האזרחית החדשה - יפן - הקטר 12

אונו פארק - טוקיו - הקטר 14

חזרה לצילום הדובדבן - הקטר 15

לאואנו פארק - טוקיו - יפן - הקטר 15

 פריחת הדובדבן  2006 בטוקיו  - יפן - הקטר 16

לכתבה נוספת - תערוכת סומיאה בגינזה - הקטר 17

יום הילדים או חג הבנים 2006 - יפן - הקטר 18

פריחת השיזף - טוקיו - יפן - הקטר 28

העיצוב במסעדת הנהר - הקטר 47

ישראל ואני - חקר האצות המיקרוסקופיות - הקטר 14

 

 למעבר בין גלריות רינת לוין Rinat Levin  :

5

4

3

2

1

 
 

ברוח המכחול

 

לעמוד הראשי

 

   

 

 

 

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד