לעמוד הראשי

לגלריה - ציור סומיאה : לחץ כאן

כתבה - חג הבנים 2006 : לחץ כאן

כתבה - על המוצ'י : לחץ כאן
 

חג הבנים ביפן

כתבה : רינת לוין צ'רבין

  משך מאות רבות בשנים, ב-חמישה במאי בכל שנה, נחוג ביפן פסטיבל חג הבנים. החג נקרא גם: טנגו- נו-סאקוTANGO NO SEKKU. אחד הפירושים לטנגו הוא: היום הראשון של הסוס.

הסוס מגלם באופן סימבולי תכונות גבריות, אומץ לב וכוח, שהחוגגים מייחלים שתכונות כמותם יהיו נחלת כל בן.

 

הפסטיבל נקרא גם:SHOBU NO SEKKU - פסטיבל האירוסים.

שמו זה בא לו בגלל דמיונם של עלי האירוסים ( SHOBU ), הארוכים והחדים, ללהב של חרב. הבנים רוחצים באמבטיות חמות עם עלי האירוסים כדי להטמיע את הרוח הלוחמנית שבתוכם. חרב העץ שבה משתמשים בימים אלו של חג נקראת: SHOBU KATANA, שובו-קאטאנה, חרב אירוס.

בעבר נחוג פסטיבל הבנים באופן הבא: נכסי הבית של אבות אבותיו של הלוחם – המגן, הקסדה, השריון, מגיני הרגליים – מוצאים ומונחים בTOKONOMA או בפינה הקדושה בבית, המיועדת בדרך כלל לטקס התה. כל הבנים של המשפחה עוברים לפני שרידי האבות, המזכרות הללו, קדים קידה ומכבדים ומעריצים את זכרם ופועלם. על בימונת בצורת מדרגות (ראו הציור למטה), הונחו  מינאטורות - דמויות של גנרלים פיאודליים, בובות סמוראים ולוחמים, עטורי קישוטים ואבזרים דמויי חרבות, מגינים ושריון, דגלונים, תופים, חניתות ורומחים. כן הוצגה קבוצת בובות המתארות סצנות של לחימה, שבהם הובלטו הסממנים , הסמלים והמאפיינים של סיפורי גיבורים מפורסמים ברחבי יפן.

על תורן גבוה הצמוד לגג הבית או הניצב בגינה תולים בלונים ארוכים, עפיפונים בדמות קרפיון -KOINOBORI- הנעים עם זרמי האוויר, ומותירים רושם כאילו הם שוחים באוויר , ממש כמו היו דגים אמיתיים. הם מסמלים נחישות וחוסר עצירה, חוסר רתיעה או עיכוב בגלל מכשולים שבדרך. הם מסוגלים לשחות גם בניגוד לזרם הנהר. הם סמל להתמדה ולעקביות של העם היפני. מעיפים עפיפון אחד לכל בן במשפחה, בגודל המתאים לגילם. הקרפיונים נותנים דוגמה ראויה לבנים הגדלים, ותחת לערך המילוני שלהם נמצא מילים נרדפות כמו אמביציה, חוזק והרצון להתגבר על קשיים. הקרפיונים נחשבים דגי מזל טוב, והם מסמלים הצלחה בחיים.

ביום הזה נהוג לאחל לבנים הגדלים שיזכו ויתברכו בכל אלו, וכן מברכים אותם בבריאות טובה.

ממאכלי החג המיוחדים שנוהגים לאכול ביום הזה: CHIMAKI-כיסון אורז מצופה בעלה במבוק ו-KAHIWAMOCHI-עוגת אורז עטופה בעלה של עץ אלון,עם שעועית מתוקה בפנים.

חג שמח

 

 
 

 הבלונים הארוכים בצורת דגי קרפיון - KOINOBORI

 
 

 

הקרפיונים נחשבים דגי מזל טוב. ומסמלים הצלחה בחיים.

 

 

   
 

עלים ארוכים וחדים של אירוסים הדומים בצורתם ללהב של חרב

 
   

 

 

אירוסים על מניפה

 
 

 אירוסים בטכניקת הסומיאה (ציור:רינת לוין - לגלריה לחץ כאן)

 
 
 

ממתקים בצורת דגים ואירוסים העשויים מעיסת אורז מתוק

 

 

 

 

 

כתבה - חג הבנים בירחון 18

כתבה - על המוצ'י: לחץ כאן

   

עמוד הראשי

למעלה

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות ולתצלומים והם  על אחריות המפרסם בלבד