לעמוד הראשי

עוד על ראש השנה היפני : לחץ כאן

לכתבה חג הבנים 2005 : לחץ כאן

לכתבה חג הבנים 2006 : לחץ כאן
 

הכנת מוצ'י ערב ראש השנה האזרחית החדשה - יפן

כתבה: הילה לוי

צילומים: הילה לוי ורינת וירון צ'רבין

   

 מוצ'י הוא מאכל יפני טיפוסי העשוי מעיסה דביקה של אורז כתוש, אותה ניתן לעצב בצורות שונות, מרובעים או כדורים ועוד. נהוג להכינו לערב ראש השנה האזרחית החדשה והוא משמש גם כקישוט. היפנים רואים בחג הזה חג חשוב ביותר ומשקיעים בקישוט כניסות הבתים ובתי העסק. בתוך הבית יש להם קופסת עץ שעליה הם מניחים את שני כדורי המוצ'י, הגדול למטה והקטן מעליו, ועל זה סוג של תפוז או מנדרינה. שמים גם הקישוט על המכוניות. את הבתים מקרצפים, ממרקים ומנקים כמו בפסח אצלנו. שיאו של החג הוא ארוחת החג המשפחתית, שבה אוכלים מאכלים מיוחדים וסמליים, ומדגישים את התאספות כל המשפחה יחדיו והתאחדותה מחדש, פעם בשנה. הצעירים חוזרים לבתי הוריהם, לחוג את החג במחיצת בני משפחתם, אפילו ממקומות מרוחקים מאוד . זו הסיבה שבגללה טוקיו מתרוקנת בתקופה זו ואין בה פקקי תנועה.

   

 בתחילת התהליך לוקחים מכתש מיוחד, עשוי מחלק של גזע עץ שלם . במקביל, מבשלים אורז בכלי אידוי העומד על סיר מים. כלי האידוי הוא של כמה קומות ומכיל כ - 2 קילו אורז. מרטיבים את פנים מכתש העץ עם מים חמים ומנגבים בסמרטוט חם.

שופכים פנימה את האורז המבושל – ניתן לראות את אדי המים היוצאים ממנו.

   

באמצעות פטיש גדול מעץ, שקצהו הוטבל קודם במים הרותחים שבדלי העומד בצד כל הזמן, כותשים  וממעכים את האורז . בשלב הזה, מפזרים את האורז בעדינות ודופקים בו בכל השטח. מדי פעם טובלים את הפטיש במים החמים על מנת שלא יידבק אליו האורז שנעשה יותר ויותר דביק.

 

וכאן בתמונה, תזמורת ל – 2 פטישים: שני האנשים ההולמים לפי הקצב, אחד חובט וברגע שמרים את הפטיש לאוויר, זה שמולו חובט בתורו. כך נוצר קצב ריתמי מסוים , כשמדי פעם האישה טובלת את ידיה באורז והופכת אותו כמו בצק שמרים, בידיים רטובות. היא הופכת ומסובבת את עיסת האורז שבינתיים נעשתה גמישה ואחידה יותר. האחרים, בינתיים, ממשיכים להלום בפטישים.

התנסיתי בחביטת אורז השבוע עם ילדיי במסעדה בשכונתנו, שהזמינה להשתתף בהכנת המוצ'י. פעולת החביטה מהנה אך קשה פיזית, גם לגברים. הפטיש כבד והעיסה מגלה התנגדות .

 
 

המוצ'י הועבר לתבנית עץ - מפזרים עליו אבקת עמילן עשויה מתפוח אדמה, מתוך נפת עץ גדולה ועגולה. מותחים ומשטחים את המוצ'י עד שיקבל את צורת התבנית. אבקת העמילן היא כדי שלא יידבק בזמן ההשטחה.

אחרי תהליך החביטה מניחים למוצ'י להתייבש באוויר כיומיים, ולפני הארוחה החגיגית לכבוד השנה החדשה, חותכים את המוצי וטובלים אותו ברוטב סויה ואז מניחים אותו בגריל ועושים ממנו-YAKIMOCHI. אפשר גם לחתוך ממנו חתיכות, לטבול ברוטב סויה ולאכול מיד, או להוסיף לו KINOKO ( אבקה עשויה מפולי סויה טחונים עם סוכר, קצת מתוק). יש שמוסיפים קצת דייקון מרוסק דק (צנון יפני ) עם רוטב סויה או אוכלים יחד עם נאטו ( פולי סויה מותססים). מומלץ לקנח בכוסית של סאקה.

   

במוצ'י משתמשים גם לדקורציה מיוחדת לכבוד ראש השנה, כפי שניתן לראות בתמונות.

בדרך כלל מניחים את הקישוט העשוי מוצ'י בטוקונומה, בפינה שבה עורכים את טקס התה.

   

 

 

 

לפרטים נוספים על ראש השנה היפני לחץ כאן

לכתבה חג הבנים 2005 : לחץ כאן

לכתבה חג הבנים 2006 : לחץ כאן

 

 
 

 

למעלה

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות ולתצלומים והם  על אחריות המפרסם בלבד