לעמוד הראשי

כתבה על ה-מוצ'י: לחץ כאן

כתבה ותצלומים נוספים -חג הבנים: לחץ כאן

חג הבנים - יפן 2006  

צילום וכתבה: רינת לוין צ'רבין

 

כבכל שנה, ב–5 במאי, GO - GATSU, נחוג ביפן חג הבנים .

 KODOMO NO HI , משמעות השם: "יום הילדים" או יום הבנים, בעבר.

בכל החנויות מופיעים לראווה סממני החג ומוצריו הנלווים, והחנויות מתקשטות לכבודו גם כל בתי המשפחה שיש להן בנים, מעטרות ומקשטות את בתיהם בסממני החג ובקישוטים.

 
   
   
  מקובל להניח במקום בולט שלל של מגינים וחליפות הגנה, שריונות וכובעי מגן (GOGATSU NINGYO), כמעין כקסדות בצורת "V"( ראו בתמונות) ששימשו בזמן הלחימה את הסאמוראים בעבר.  
 
 

הפרח המסורתי הוא האיריס הלבן או הסגול בגווניו המדהימים שעלים מחודדים כשל חרב, והוא מופיע בסידורי הפרחים המצורפים למעמד המזבח שהועמד לכבוד החג.

 

 

 
  המשפחות מברכות את הבנים בחיים אמיצים, עתירי חוזק, גבורה תעוזה ושאיפה אלי קרב כשל האבות והדורות הקודמים להם. נהוג גם לרחוץ באמבטיות עם עלי האיריס ולהניחם על המצח כסרטים המזהים את הצד הלוחם (או המקנח את הזיעה).  
   
  גם נהוג לתלות דגלים או עפיפונים בצורת קרפיונים בגדלים שונים ובצבעים שונים בחוצות הבתים: מעטרים את קצות גגות הבתים בעפיפון גדול שמסמל את אבא קרפיון (MAGOI), עפיפון בינוני - אמא קרפיון ( HIGOI ) ומספר קרפיונים קטנים כמספר הבנים בבית (ראו בתמונות). הקרפיונים מסמלים נחישות, התמדה ודבקות במטרה, גם כשהזמנים קשים או שיש מכשלות.  
   
 

הברכות והתפילות אותן הוא מסמל את כל מה שכל אם ואב יפנים מאחלים לעצמם עבור בניהם. במקדשים שבערים נערכים הרבה טקסים לכבוד הבנים ומשפחות רבות משתתפות בתפילות ונושאות ברכות לבריאותם ולאומץ לבם. הטקסים נערכים כשהמשתתפים בלבוש המסורתי שלהם. כל הבנים נראים מדוגמים ישר לג'ורנלי אופנה נבחרים.

 
   
   
 

מאכלי החג האופייניים: CHIMAKI, כיסונים ממולאים באורז בציפוי עלה במבוק בצורת חרוטים. כמו כן KASHIWA MOCHI, קאשיווה מוצ'י, מעין עוגיות אורז דביק מצופות בעלה של עץ הדובדבן או אחר.

 
     
 

 
  ולסיום שיר הייקו שכתב בוסון:

מטר קיץ קל

ראה! ברחוב מושכים שיחה

המטרייה והערדל

(מתוך: "שיקא", שירים יפניים, עברית: איתמר יעוז-קסט, הוצאת עקד)

ראו כתבה נוספת על ה-מוצ'י: לחץ כאן

כתבה ותצלומים נוספים -חג הבנים: לחץ כאן

 

 

לעמוד הראשי

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד