לעמוד הראשי
 

 פריחת הדובדבן

הסאקורה באביב 2006

בטוקיו  - יפן

כתבה וצילמה :רינת לוין צ'רבין

פריחת השיזף (ה-UME PLUM)ׁהיא סימן היכר מצוין לתחילת סיומו של החורף הקר והוא מסמן גם את תחילת בואו של האביב המגיע עם פריחת הדובדבן.

את פריחת עצי הדובדבן ניתן לראות בכל פינה ובמיוחד בגינות ובפארקים הנבחרים של טוקיו. ניתן לצפות בהם בשיא פריחתם בתקופה קצרה של כ-שבוע, בדרך כלל בין סוף מרץ לתחילת אפריל.

תקופת הפריחה משתנה מעט משנה לשנה והיא תלויה במזג האוויר ובאזור הגיאוגרפי שלאורך חופי יפן. בנוסף, תקופת הפריחה משתנה מעט בהתאם לסוג העצים.

 
 
 

 

     

 

למשל ה-YAE-ZAKURA, פרחי הדובדבן שעלי הכותרת שלהם נראים כשכבות עדינות של טישו עדין ורוד או לבן, פורחים לקראת סוף תקופה זו. בעונה זו ניתן לחזות במראות נפלאים בהרים, בשדות, בערים ומסביב לארמון הקיסר או המלך – הכול שופע ומכוסה במרבדי הסקורה (פריחת הדובדבן), או כמו התעטף בשמיכות רכות בגוני ורוד עדינים.  
 
 

 
 
 

הצפייה בפריחת הדובדבן o-hanami

הצפייה בפריחת הדובדבן הינה מנהג, ספורט או חוויה לאומית אצל היפנים. מתחת לעצים הפורחים ניתן לראות כי נפרשו משטחי פלסטיק כחולים, ועליהם שרועים יפניים בנרוונה, מתענגים על החגיגה הגדולה. מנהג הצפייה בפריחת הדובדבן החל במאה ה-שביעית, כאשר האריסטוקראטים היפניים כתבו שירה על יופייה של הפריחה.

לנו הישראלים מזכיר פרח הדובדבן במעט את פריחת השקדייה במולדתנו, בט"ו בשבט. ניתן לציין שכמויות העצים כאן הן עצומות והיופי כאן הוא בשפע. יש יותר מ - 400 סוגים של עצי הדובדבן. הדובדבן הינו הפרח הלא רשמי של יפן, ומקושר בחוזקה עם הרוחניות של המדינה הזו. לאורך השנים מוזכרת הסאקורה פעמים רבות בספרות, בשירה וביצירות האמנות היפניות. יש אומרים שהפריחה הקצרה של הדובדבן מסמלת את היופי בן החלוף. HANAMI – O פירושו:HANA-פרח, MI-לראות.(מוסיפים את ה-O לפני ההאנמי לשם נימוס). המנהג לחגוג את הפריחה שמר על פופולריות רבה במהלך שנים רבות.

 
     
   
     
 

 
 
 

בימים שבהן הפריחה עומדת בשיאה, נוהגות חברות יפניות רבות לשלוח את עובדיהם הזוטרים בבוקר, לתפוס נחלה בפארקים הנבחרים, לסמן את השטח ולתחום אותם במרבדי פלסטיק כחולים לקראת הפיקניקים ומסיבות הלילה העתידות להיערך לכבוד עמיתיהם לעבודה מתחת לפריחה המדהימה.

תקופת פריחת הדובדבן משתנה מעט משנה לשנה ומתרחשת לרוב בסוף מרץ, תחילת אפריל. תחזיות מזג האוויר מדווחות על התקדמות חזית פריחת הדובדבן(SAKUZENSENׂ), SAKURA FRONT,הנעה מהדרום החם, אזור אוקינאווהOKINAWA' ל-HOKAIDO בצפון הקר.

 

 
 
   
 
 

מהסאקורה ניתן ליהנות בכל מקום ביפן, בכל רחוב ופינה, בגינות ציבוריות, בפארקים, בבית הספר, במקדשים ובמנזרים, בצדי האגמים ועל גדות הנחלים.

ההמלצה בתקופה זו היא:

אסוף את חבריך או/ו את משפחתך הוצא מה"בוידם" משטח פלסטיק כחול, ירוק או שמיכה ישנה ובוא לשבת וליהנות מה-HANAMI.

מקומות מומלצים ל-O-HANAMI

ישנם כמה מקומות אופייניים האהודים על היפנים לשם קיום הפיקניקים והבילויים משפחתיים המהנים בצל פריחת הדובדבן.

 1. בית הקברות AOYAMA שב- MINAMI AHOYAMA.

 אחד המקומות הפופולריים ביותר לעריכת מנהג ה-OHANAMI כן, לא להאמין: ? בילוי בבית הקברות! הבילוי מלווה בהכנת מזון, בשתייה קלה וחריפה, בשירה, בשעשועים וצחוק ועוד. בבית הקברות בטוקיו הוא מקום נהדר "לעשות חיים" וכדאי לבוא ולראות ואף להשתתף באופן מלא ופעיל בחוויה היפנית המיוחדת הזו.

בסופי השבוע החלים בתקופה של שיא הפריחה ניתן לראות שם אפילו DJ עם כל הציוד המוזיקלי והמוסיקה העכשווית.

בין כל אלה, על משטחי פלסטיק בגוני כחול עד ירוק, ניתן למצוא את שאר משתתפי הפיקניק , שרועים בנוחיות בין הקברים. האווירה אינה מדוכאת ואינה של אבל או של הלוויה, להיפך יש בה רעננות ושגשוג.

כתובת בית הקברות: 2-32-2 MINAMI AHOYAMA, MINATO-KU TOKYO TEL:

03 מספר הטלפון - 3401 3652 . ניתן להגיע עם קו GINZA ולרדת בתחנת GAIEN, או בקו CHIYODA ולרדת בתחנת NOGIZAKA

 

 
     
   
     
   
     
   
 
 

2. INOKASHIRA KOEN

הפארק מהווה יעד לבילוי משפחתי מצוין בכל ימות השנה, ובמיוחד בסופי שבוע. במרכז הפארק אגם ואמנים יושבים ומציירים על גדותיו. ניתן ליהנות ממופעי רחוב,. או וילדים ייהנו משיט בסירת פדאלים, בצורת ברבור. בפארק יש גם גן חיות קטן מעבר לאגם, ומקדש. הפריחה שם מהממת באביב.

הפארק ממוקם באזור נחמד שנקרא KICHIJOJI. באזור בתי קפה נחמדים, חנויות של אמנים וחנויות גלידה. ניתן להגיע לשם עם קו INOKASHIRA מתחנת שיבויה-SHIBUYA,לרדת בתחנה הסופית וללכת מספר דקות ברגל, או עם קו CHUO ולרדת בתחנת KICHIJOJI.

 

 
 
   
 
 

3. - SHINJYUKU GYOEN

ריאה ירוקה או נווה מדבר בתוך ה-DOWN TOWN של טוקיו בין כל גורדי השחקים הגבוהים של שינג'וקו.

 144ACRES או 58.3 HECTARES זהו אזור של חלקות אדמה מטופחות, עצים מסוגים שונים המותאמים לפריחה לפי כל עונה בשנה, דשאים, גינות פורמליות בסגנונות שונים, מיפני ועד צרפתי, ויש גם חממה עם פרחים מיוחדים. לולא גורדי השחקים של העיר המציצים מעליו, הייתם חושבים שנקלעתם לכפר ירוק באנגליה. אין במקום מגרשי משחקים, ולכן כדאי לבוא מצוידים בכדור או בפריזבי. הפארק מלא צלמים חובבנים ומקצועיים, כולם בעלי מצלמות מקצועיות עם חדק ארוך המסתיים בקצהו בעדשות מדהימות. בפארק יש מגוון רחב של סוגי עצי דובדבן, מה שמאפשר למבקר לראות לשוב ולבקר את הפריחה בפארק תקופה ארוכה.

 

 
     
   
 
 

להגיע לשם:

 MARUNUCHI LINE ,

ולרדת בתחנת SHINJUKU GYOEN MAE.

כתובת אתר הפארק: WWW.SHINJUKUGYOEN.GO.JP/ENGLISH/ENGLISH-Index.htmL

מה להביא ל-HANAMI

 1. משטח פלסטיק כחול לפיקניק.

 2. ארוחת צהריים או OBENTO- ארוחת צהריים מוכנה שניתן לקנות בחנויות העובדות 24 שעות ביממה.

 3.משקאות לפי בחירתכם.

 4.שקיות ניילון לאשפה.

 5.מגבונים לחים.

 6.מצלמה.

 זהו, מאחלת לכם בילוי נעים וכייפי

 SAYONARA

עד הכתבה הבאה

רינת לוין- צ'רבין

 

 
 

אוריגמי

פרחי הדובדבן

 

 
 
   
     
   
 
 

לכתבה - פריחת הדובדבן 2005 לחץ כאן

 
     
 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד