לעמוד הראשי

לכל חדר זהות אישית משלו

מאת: חנה זוהר

יוהנס קפלר, פילוסוף ומתמטיקאי מהמאה ה- 16, טוען שהיוונים  היו עבדים ליופי. יופי כזה שנותן כוח .

 

להפוך את החפצים השגרתיים למושכי לב ועין ממלא אותי באנרגיות חדשות שדוחפות את קיטור הנפש לפעולה יותר מואצת ומסלקות לפעמים את אבני החצץ המרגיזות שבהן נתקלים בחיי היום יום.

 

מאחר וחדר העבודה משמש את כל צרכי האסתטיים שמשתלבים עם הנוחיות ותועלתיות שיש בחפצים השונים הפזורים בחלל החדר ומשרים אוירה של רוגע, שלווה וביטחון. אני אוהבת להימצא בו בכל שעה של פנאי והתרגעות. אני אוהבת להתרווח בכורסת העור השחורה, הרכה והנוחה ולשקוע בקריאה ולהעיף מדי פעם את מבטי על  התמונות התלויות על הקיר, על השעונים שמראים את הזמן בתקתוק תמידי מבלי להתעייף לעולם. השעון שתלוי על הקיר עשוי מקרמיקה אדומה ופסים רחבים מעץ סוגרים עליו באלגנטיות ויוצרים רבוע שסוגר את מחוגי הזמן.

 

 
 

 

מתחתיו מונח לו שעון אחר יותר קטן ואף יותר עדין, עשוי ממתכת מוזהבת, מונח על מקלט הטלוויזיה, שעון שהבאתי אותו משוק הפשפשים בקמבריג', במחיר של פרוטות. וכך מראה השעון לא רק את ההווה אלא גם מזכיר לי את העבר. האם יש שעון שמזכיר לי את העתיד? לכל חפץ, ספור שלו וכל תצלום שהונצח בעדשת המצלמה מקפיא את הרגע המסוים ומיוחד שאין שני לו. זה הרגע שהצלם נמצא מול האובייקט שמתחבר אליו בטלפתיה רוחנית. החבור הזה מוליד את המיוחד שבתצלום, את אופיו ונשמתו.

ארון הקיר בחדר העבודה שהיה פעם חדר ילדים, שינה את מראהו לבלי הכר ומהווה הוכחה שגם הטעם האישי שלנו לא עומד במקום.

 

יש ואדם משפר ומשנה את טעמו ומתחיל לראות את האסתטיקה שמסביבו שהופכת את חייו לקלים יותר בגוף ובנפש כאחד. במקורו עשוי הארון מפורמייקה ושולטים בו שני צבעים עזים, צהוב וכתום, שמרכיבים צורה של לוח שח-מט ענקי וגווניו הכהים העיקו על המסתכל עד אשר הילדים עזבו את הבית ואמרו שארון כזה שזועק הצילו לא יבוא בשערי ביתן. ואז יום אחד החלטנו לכסות את כל הארון במראות וכל החדר השינה צורה ואנו שינינו את מצב הרוח.

 כל הנכנס לחדר נפגש מיד עם עצמו במראה והמפגש הזה לא תמיד מביא נחת רוח למתבונן. לי למשל היא מזכירה את קיומה של הדיאטה כל אימת שאני שוכחת על קיומה וחוזרת מיד לתלם החרוש והזרוע בזרעים דלי קלוריות ומנחמת את עצמי שמוטב ליהנות מהמראה אפילו ושזה על חשבון הנאת החיך.

 

שעונים-קרמיקה : עבודת יד -ניצה לוין

המשך

שים לב!

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות, הכתבות, המאמרים, והיצירות  המתפרסמים בירחון (באתר) זה.

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272