לעמוד הראשי

מפגש עם ציור מנדלות 

מאת: אופירה אוראל

מקור המילה מנדלה בשפה ההודית העתיקה ( סנסקריט ), ופירושה מעגל מקודש.

מבנים מנדליים המופיעים בציור, בעבודות פסיפס ובאדריכלות ונמצאו בתרבויות המזרח, אצל שבטים אינדיאנים בדרום אמריקה, בקרב הילידים באוסטרליה, באסלאם, בנצרות ביהדות ועוד. אלו ציורים, מבנים או מתווים המשמשים בתרבויות שונות סמל ללימוד ושינון של חוקי היקום, תוך שימוש באלמנטים הקשורים למסורת או לפילוסופיה של אותה תרבות שאותה הם מייצגים.

  תרבויות אלו רואות באדם מיקרוקוסמוס של היקום, ולכן סמל, המתאר את השלמות והאיזון של היקום והמתאר, לחלופין, גם את האדם במצבו המואר והמתוקן. סמל המנדלה, המכיל מעגלים, סימטריה ונקודת מרכז – זהה לכל התרבויות, אך האלמנטים המוצגים במבני המנדלה השונים, משתנים מתרבות לתרבות.

 התבוננות בציורי מנדלות יוצרת תחושה של שלווה ואיזון, ועם זאת גם תחושה של יצירה והתפתחות. ציור מנדלות אישיות מאפשר לאדם המצייר לעבור תהליך של התבוננות בעצמו. התנהלות העיפרון על הנייר משקפת בעבורנו את ההתנהלות שלנו במציאות, ובד בבד מאפשרת לנו להתחבר לכוחות וליכולות הטמונים בתוך הנפש פנימה ולהוציאם לאור. באמצעות החיבור לצבעים, לקווים ולצורות (המייצרים תדרים שונים), אנחנו מאפשרים לעצמנו להתחבר לתדרים שאנחנו זקוקים להם, וחיבור זה במבנה של המנדלה יוצר תחושת איזון. בגישה ההוליסטית, הרואה במחלה פועל יוצא של חוסר איזון, יצירת איזון משמעה ריפוי.

יצירת מנדלה משותפת 

מנדלה היא יצירה עשויה מעגלים, בעלת נקודת מרכז, סימטריה וצורות מן הטבע, והיא מהווה סמל להרמוניה, לסדר ולמושלמות שקיימים בטבע וביקום כולו.

ישנן מנדלות אוניברסאליות המלמדות אותנו על חוקי היקום וישנה  גם האפשרות ליצור מנדלות אישיות המסמלות את היקום הפרטי של המצייר.

יצירת מנדלה קבוצתית-משותפת מאפשרת לכל אחד מהמשתתפים לבטא את היצירתיות שבו ועם זאת לשאוף לעבודה שלמה של כולם המובילה לשיתוף פעולה, התחשבות הדדית, ומאמץ משותף ביצירה המייצגת ומאדירה את כל המשתתפים בה.


בימים אלו, 21-19 ביולי, מתקיים בפארק "מקורות הירקון",

מפגש הסולחה השנתי ה - 5  

"בדרך לסולחה 2005"

מטרת המפגש היא לבנות אמון בין ערבים ויהודים, ישראלים ופלשתינאים, לקרב לב אל לב ולתרום לקידום השלום בארץ.

 

בין מעגלים בנושאי פיוס והקשבה, מפגש משפחות שכולות, וקבוצות נגנים ומוזיקה מעורבת, אספתי כמה נערים ונערות לבניית מנדלה משותפת. זה התחיל בשני נערים ובהדרגה הצטרפו יותר. הם אספו חומרים, החליפו רעיונות ביניהם, עבדו בשיתוף פעולה, התפעלו ונהנו; מגבלות השפה הפכו לתקשורת יצירתית שהולידה הומור וקירבה לבבות, ובסופו של דבר, בא הדבר לידי ביטוי ביצירה משותפת ושלמה.

 

עוד יבוא שלום עלינו....

כתובת אתר הסולחה: www.sulha.com

 

לצילומי המנדלה המשותפת: http://www.oriel-o.com/Gallery-view.asp?gid=14

 

 

להתראות

אופירה אוריאל – ציירת ומנחת סדנאות לציור מנדלות וציור אינטואיטיבי.

הנכם מוזמנים להיכנס לאתר:

www.oriel-o.com  


לעמוד הראשי

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות, הכתבות, המאמרים, היצירות ולתצלומים המתפרסמים בירחון (באתר) זה והם על אחריות במפרסם בלבד.