לעמוד הראשי
 

אלו ורה - מתנת טבע מופלאה

כתבה: איריס שביט

 
האלו ורה הוא צמח ממשפחת השושנים (כמו השום והבצל), אשר תכונותיו המיוחדות ידועות כבר אלפי שנים. מאחורי ההופעה הצנועה שלו מסתתרות תכונות מרפא מגוונות ביותר וכוחות המפתיעים גם את מי שצבר ניסיון עם צמחי מרפא אחרים. הג'ל שמופק מתוך החלק הפנימי של העלים עשיר בחומרים רבים, כגון ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, אינזימים וחומרים התומכים במערכת העיכול. השימוש באלו ורה אינו חיצוני בלבד כי אם גם פנימי.

קצת הסטוריה

התיעוד העתיק ביותר שהשתמר אודות האלו ורה הוא רצפט רפואי חרוט על חרסים מהעיר הבבלית ניפור משנת 4200 לפנה"ס. במצרים נמצאו ציורים חרוטים של האלו ורה מהאלף הרביעי לפנה"ס על קירות מקדש. גם חרסים שומריים בערך משנת 1750 לפנה"ס מתארים שימוש רפואי בצמח. האלו ורה נערץ על עמים רבים בעולם העתיק כמו אל ולכן קראו לו בשמות כמו "אצבעות האלים" (הודו) . עד היום השם "אלו" כמעט זהה ל "אלוה". התוספת "ורה" (לטינית) באה לציין שה- MILER BARBADENSIS ALOE הוא הסוג ה"אמיתי" מתוך 325 סוגים הידועים לנו היום. הרומאים גם הם מצאו שהוא מכיל יותר חומרים מועילים ומרפאים מכל אלו אחר. המסמך המרשים ביותר מהתקופה העתיקה נמצא היום במוזאון בקהיר. זהו פפירוס בן כ- 4000 שנה באורך 70 מטר הנקרא ANI. כאן נמצאת כל תורת הרפואה המצרית העתיקה שכללה שמושים רבים באלו ורה. הפפירוס הזה שימש מאוחר יותר בסיס לספר הרפואי הראשון שחובר ע"י הרופא היווני דיכוטומאוס בערך בשנת 500 לפנה"ס. הכהנים המצרים ידעו שהאלו ורה מכיל את כל החומרים הדרושים לגוף, ולכן השתמשו בו גם כמאגר של מזון חרום בזמנים בהם הציף הנילוס והשמיד את היבולים. גם האינדיאנים באמריקה השתמשו באלו והוא נמנה על 16 הצמחים האלוהיים בפולחנים שלהם. בסין הוא נערץ על הרופאים מאז ומעולם ובספרי הרפואה העתיקים הוא מתואר כאחד האלמנטים היחידים העומדים מעל לקוטביות ינג- יאנג. עד היום משתמשים בו בסין כדי להשיג הרמוניה בגוף ובנפש. בתנ"ך מוזכר האלו במקןמות אחדים בשל אהל וברבים: אהלות, לרוב בהקשרים של שמושים פולחניים. האלו ורה מוזכר בתלמוד וגם הרמב"ם מהלל את תכונותיו.

 בהסתערות על העיר המבוצרת עזה בשנת 330 לפנה"ס נפצע אלכסנדר הגדול אנושות מפגיעת חץ בכתפו. הפצע העמוק לא החלים ולאחר כמה שבועות, שבהם התקדם עם צבאו דרומה לכיוון מצרים, הורע מאוד מצבו של המלך. לפי המסופר שלח אליו מורו, אריסטו, כהן אשר טיפל באלכסנדר במקדש של אמון עם תכשירי אלו ורה שהוכנו באי התימני סוקוטרה. חייו של אלכסנדר ניצלו הודות לטיפול הזה. עוד מסופר, שבעצת אריסטו כבש אלכסנדר את האי סוקוטרה, כדי לשלוט באספקת האלו ורה שהפך להיות צמח הריפוי העיקרי של צבאו.

כבר בימי קדם היה ידוע הקושי שבשימור התכונות המרפאות של הג'ל המופק מהאלו ורה לאחר שהעלה הבשרני נחתך. ארבע שעות בלבד של חשיפה לאוויר מספיקות כדי שתרכובת החומרים העדינים בג'ל תתחמצן ותאבד את רוב תכונות המרפא שלה. הפתרון לבעיה זו היה הובלת צמחי אלו ורה בשלמותם, בתוך עציצים, על עגלות צבאו של אלכסנדר. גם קולומבוס לקח באניותיו עציצים ובהם צמחי אלו ורה שלמים בדרכו אל העולם החדש.

תכונות ושמושים

עד היום התגלו באנליזה של האלו ורה יותר מ-400 חומרים, וביניהם כל אבות המזון הנחוצים לאדם. אחד הממצאים המפליאים את החוקרים הוא היחס בין כמויות המרכיבים המצויים בתוך הג'ל. הוכח שהוא ממש "תפור" אופטימלית לצרכי גוף האדם. תכונה זו מסבירה לפחות חלקית את הפעולה של ג'ל האלו ורה בגוף. רבות דווח על כך שמי ששותה אלו ורה מקבל אנרגיה רבה, מערכת העיכול מתעוררת מחדש לחיים ופועלת באופן מאוזן, הרעב לפינוקים משמינים והצמא למשקאות לא בריאים פוחתים ופחות מציקים.

האלו ורה ידוע כמשקם וממריץ של מערכת החיסון. בניסויים הוכח גם שהג'ל מאיץ את תהליך התחדשות התאים ברקמות פגועות עד פי שמונה מהמהירות הרגילה. לכן מדווחים חולי אולקוס על הקלה גדולה עקב שתיית אלו ורה. בניסויים שנערכו במאות חולי סוכרת בתילאנד נוכחו החוקרים לדעת שחולים ששתו מהג'ל נזקקו לכמויות אינזולין קטנות והולכות עד כדי 70% פחות מהתקופה שקדמה לכך. גם על השפעת האלו ורה בטיפול במחלות רבות אחרות החל מאלרגיות ועד לסרטן לסוגיו, לאיידס ולטרשת נפוצה נערכו מחקרים רבים. בכל המקרים ניצפה שיפור מפתיע בהקיפו ובמהירותו בהשוואה להשפעה העדינה יחסית של צמחי מרפא אחרים.

בכל הקשור בטיפול בעור האלו ורה מחולל פלאות. אחת מהסיבות לעניין הרב שהצמח עורר בארה"ב החל משנות ה-40 היתה ההצלחה של רופאים יפנים בהירושימה, אשר התמודדו עם תוצאות הקרינה האטומית בעזרת האלו ורה – באופן חיצוני ופנימי. היום ידוע האלו כמשכך כאבים ומרפא פציעות למיניהן, מעיכות, עקיצות וגרויי עור. גם במקרים של אקזמה ומחלות פטריתיות משמש האלו כמרפא רב עוצמה. השימוש לטיפוח העור והשיער והגנה מפני יובש, קור וחום הוא נושא שנלמד ויושם במגוון גדול של תכשירים קוסמטיים. כך גם הוכח שמשחת שיזוף על בסיס אלו ורה נותנת לעור הגנה אפקטיבית ביותר. אפילו משחת שיניים על בסיס הג'ל משיגה תוצאות מרשימות, שכן האלו משקם את החניכיים ומונע התפתחות דלקות בחלל הפה.

ההתפתחות בזמננו

עד היום מוכרת תרופה נגד עצירות המופקת מאלו ורה, אשר רופאים באירופה נתנו אותה לחולים כבר משנת 1700, אך החומרים המשלשלים שמהם מורכבת התרופה מופקים רק מהקליפה של עלי האלו ורה. יש להבחין בין מוצר המופק מהקליפה של העלים לבין מוצר שמקורו בג'ל המופק ממרכז העלה.

 במשך 130 השנים האחרונות עסקו אין ספור רופאים, כימאים ורוקחים בחקר האלו ורה. המטרה העיקרית היתה – נוסף לחקר תכונותיו של הצמח המופלא - פיתוח שיטה לשמר את תכונות הג'ל של העלה לאחר היחשפותו לאוויר. מאמצים רבים נעשו למצוא נוסחה כזו אך לשווא: הוספת כימיקלים או חימום מופרז שוללים מהג'ל חלק גדול מתכונות המרפא שלו, וכשמוסיפים חומרים טבעיים נוגדי חימצון, כגון ויטמין סי, אין התוצאה מספקת. רק בתחילת שנות השישים, לאחר שנים ארוכות של ניסויים, עלה בידו של ביל קוטס, רוקח מטקסס לפתח נוסחה סודית לייצוב הג'ל. הנוסחה, שנרשמה כפטנט, משתמשת רק בחומרים טבעיים וחושפת את הג'ל לריתמוס של חימום וקרור קלים במשך שעות ארוכות. בסופו של התהליך מתקבל ג'ל אלו ורה מיוצב בעל תכונות זהות כמעט ב-100% לג'ל הטבעי ובעל חיי מדף של 5 שנים לפחות. קוטס מתאר את הנוסחה שלו כמורכבת וקשה במידה כזו ליישום, שאפילו היה מפרסם את מרכיביה השונים לא היה נמצא יצרן שהיה מסוגל לעשות בה שימוש מלא ללא עזרה.

במהלך השנים צצו אין ספור חיקויים למוצרים שפיתחה החברה איתה עבד קוטס, אלו ורה אוף אמריקה (ALOE VERA OF AMERICA), אבל רוב החברות המשווקות לשוק בינלאומי – אשר מספרן נאמד כבר באלפים - אינן מסוגלות להגיש ללקוח מוצר המתקרב באיכותו לאיכותו של הג'ל הטבעי. לפיכך, אין זה מפליא ש"פוראוור ליויינג פרודקטס" LIVING PRODUCTS) FOREVER), המשווקת היום את המוצרים שפותחו בעזרת הנוסחה הסודית של קוטס, שולטת לבדה בלמעלה מ-80% מהשוק העולמי. חברה זו היתה גם הראשונה שזכתה בתו האיכות של "המועצה המדעית לחקר האלו ורה" - INTERNATIONAL ALOE SCIENCE COUNCIL .

אדם המבקש לבחור מוצר אלו ורה כלשהו, רצוי שישים לב לכמה דברים. כמעט כל היצרנים מפיקים את הג'ל לשתיה מהעלה כולו, כולל קליפתו, ולפעמים מסננים את החומרים המשלשלים המצויים בקליפה, בעזרת פחם פעיל. תוך כדי הסינון נהרס המרקם העדין של האנזימים. יצרנים אחרים מייבשים את הג'ל ומוסיפים את האבקה למים. פעולות שכאלה מפחיתות מיעילותם של החומרים המצויים בעלה הטבעי. כדי להיות בטוחים באיכות המוצרים כדאי לנסות את אלה הנושאים את תו האיכות של "המועצה המדעית לחקר האלו ורה". בנוסף, רצוי להבטיח שהג'ל לשתיה לא נסחט מכל העלה אלא הופק מהחלק הפנימי בלבד. זהו אותו חלק בו נמצאים כל המרכיבים המיטיבים של הצמח המופלא הזה.

לקבלת פרטים נוספים: איריס שביט

טל': 052-4555421

כתובת אימייל:   iris9511@netvision.net.il 

 

 

 
 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות ולתצלומים והם  על אחריות המפרסם בלבד