לעמוד הראשי

לא פתחתי מקרר... פתחתי ספר

מאת: זוהר חנה

"במשך כל ימי החיים, חייב אדם להמשיך ללמוד לחיות."

 אמר סנקה,פילוסוף רומאי לפני אלפיים שנה.

מרגע שהחלטתי לבקש את עזרתו של ד"ר ניסן מפתח תקווה, רופא שמטפל בהשמנה בשיטת הדיקור הסיני , הבנתי שנכנסתי למעגל של מלחמה עם עצמי, מלחמה בהנאה שבאכילה , אחד התענוגות הזמינים ביותר שמפצים אותנו מיידית על השעמום ,על מצבי רוח , על כעסים על הזולת שמתפרצים בקלות וגם על עצמנו.

אמנם את טעמה של מלחמה עיקשת וקשה זאת כבר הכרתי בעבר כאשר הפסקתי לעשן, אבל ההתמודדות שלי עם ההתמכרות לאכילה היא יותר קשה מזו שבהתמכרות לעישון. כי ברגע שהתעליתי על עצמי והתנתקתי סופית מהעישון ומהתנועות המכניות שמלוות את הדלקת הסיגריה שמכבה לאט ובטוח את החיים, וגיליתי את התענוג שבהימצאות באוויר, נחלש הדחף עם הזמן החולף עד שהוא איננו חסר לי יותר. לא כך המצב בהיפרדות מתאוות הזלילה. המלחמה באוכל נראית לי אפילו יותר קשה ויש להילחם בה בלי ליאות, יום יום ובעקשנות עד שמנצחים אותה.

קיבלתי מהרופא את רשימת הקלוריות שבמצרכי המזון שמהם מורכבות שלוש הארוחות העיקריות : ארוחת הבוקר, ארוחת הצהריים, וארוחת הערב, ובשלושתן מככב סלט הירקות הישראלי, הטרי והרענן שבלעדיו לא תיתכן כל התחברות לסיפוק מקור השובע שלנו במוח. נוכחתי לדעת שרשימת עשרת הדיברות של אל תאכל, גדולה מזו של האוכל , וכפיתי על עצמי לשמור על החוקים ולא לסטות מהם. וכאן אנו מגיעים לכלל הראשון שהנחה אותי בדרך אל איבוד משקל: להקפיד על כל ההנחיות כפי שמקפידים על הכנת עוגה, בדיוק לפי המרשם. זה סוד ההצלחה של העוגה. לא לאכול אותה – זו הצלחה עוד יותר גדולה.

 

הכלל השני בהצלחת הדיאטה הוא לדעתי בהכנה הנפשית הקודמת לה, זמן רב לפני שמתחילים בדיאטה ובמירוץ המטורף להשיג כל הזמן ירידה במשקל בדרך אל המטרה הסופית. צריך להכין את הקרקע על מנת להצמיח עליה נבטים של בריאות; צריך מודעות עצמית לתזונה נכונה שאי אפשר בלעדיה לעבור את הגשר אל ההרגשה הטובה, שמתחזקת עם כל איבוד של קליגורם מיותר מהגוף. תמיד דגלתי במעברים פוריים וחדשים בין תקופה אחת של חיי למשניה, וכך התחלתי לחזר אחרי החיים בעזרת כלים חדשים שרכשתי לי ברבות הימים.

כך התוודעתי לתחביב הבישול. גיליתי שהוא מוסיף תוכן לחיים ועם זאת הוא הופך לרועץ כאשר משפרים יותר מדי את הטעמים של המוצר המוגמר. השליטה הזאת שרכשתי במטבח , עוזרת לי עכשיו לגוון את התפריטים ולהפוך אותם , לפעמים בעזרת שינוי קטן בתרכובת, לטעימים יותר , למהנים ולמעוטי קלוריות. למשל, תוספת עלי בזיליקום בסלט או בגיבץ' ירקות מבושל, זריית שמיר על גבינה רזה, או עלי סלרי קצוצים במרק ירקות.

האהבה שלי לחידושים מאפשרת לי להילחם בדיאטה המשעממת ועושה אותי ליותר נעימה. אחרי שהורדתי מעצמי את רגשות האשמה המלוות את האכילה הפרועה, הריני מצטערת שלא התחלתי בדיאטה כבר מזמן.

כלל שלישי חשוב לא פחות משני הכללים הראשונים הוא ללמוד לקרוא ולהקשיב לשפת הגוף. הגוף משדר לנו אם הוא רעב באמת, ויש להקשיב לו היטב ולא להכניס אוכל לפה בלי להיות רעבים ממש. יש להבדיל בין רעב אמיתי לבין סתם פעולה מכנית אוטומטית שבאה למלא מחסור בעבודה או באיזה עיסוק אחר, יותר מעניין. לפתוח ספר במקום לפתוח מקרר.

אם כך ננהג ,תהיי בטוחה דרכנו אל נשירת קילוגרמים עודפים וזה אומר לרדת למידה או שתיים יותר קטנות ואפילו ללבוש חצאית מיני ולחשוף את הרגליים,למרות הגיל המקסי, ולעשות הכרה מחודשת עם עצמנו.

 

לעמוד הראשי

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות, הכתבות, המאמרים, היצירות ולתצלומים המתפרסמים בירחון (באתר) זה והם על אחריות במפרסם בלבד.