לעמוד הראשי
 
 

צלילה והדסה באו מגישות:

וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים

ריקוד ההולה

http://www.youtube.com/watch?v=0oXVpQSb7S0

 היי, היכנסו ללינק הנ'ל.

הלינק הזה יכניס אתכם לריקוד הולה, שבוצע בהוואי על ידי להקת מחול מקומית, אבל אין זה ריקוד שגרתי. מככבות בו הדסה וצלילה באו מישראל, והן עושות זאת לצלילי קולה של הדסה, ולפי לחן שהלחינה בעצמה - ולמען האמת, הן עושות זאת בחן רב.

צלילה, מה הסיפור מאחורי הריקוד?

צלילה: הגענו להוואי, חיים בעלי, הדסה אחותי ואני, עם תערוכה של אבינו, יוסף באו, ועם המופע שלנו, המספר את סיפור חייהם המיוחד של הורינו, רבקה ויוסף באו. הופענו בכמה מקומות, ובאחד מהם, בבית הכנסת "בית שלום" במאווי, הופיעה לפנינו להקת מחול מקומית של רקדניות הולה - ריקוד הוואי מסורתי, המספר סיפור באמצעות תנועות הידיים והרגליים, בשילוב הבעות הפנים. הופענו באנגלית, אבל במהלך המופע, הדסה, שכותבת שירים ומלחינה, שרה בעברית קטע שהלחינה מתוך ספר ישעיה, פרק ב , "והיה באחרית הימים", המדבר על שלום בעולם כולו ועל העליונות הרוחנית של ירושלים:

וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים, נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית-יְהוָה בְּרֹאשׁ הֶהָרִים, וְנִשָּׂא, מִגְּבָעוֹת; וְנָהֲרוּ אֵלָיו, כָּל-הַגּוֹיִם. וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים, וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל-הַר-יְהוָה אֶל-בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב, וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו, וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו: כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה, וּדְבַר-יְהוָה מִירוּשָׁלִָם. וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם, וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים; וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת--לֹא-יִשָּׂא גוֹי אֶל-גּוֹי חֶרֶב, וְלֹא-יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה.

הסיפור על הורינו ריגש מאוד את בנות הלהקה והן התלהבו מהשיר, כך שעם תום המופע, הן פנו להדסה וביקשו ממנה שתלמד אותן לשיר את פסוקי המקרא שהולחנו על ידה, והדסה נעתרה. הדסה תירגמה לאנגלית את הפסוקים והסבירה להן מה פירושה של כל מילה. היא כתבה את הפסוקים באותיות לטיניות, כך שהן תוכלנה לשיר במקביל לריקוד (ובאמת, רואים בקליפ שהן אכן שרות, אם כי, כמובן, הן אינן יודעות מילה בעברית), ולבסוף, הרקדנית הראשית שלהם Nannette Lara יצרה כוריאוגרפיה ללחן לפי המילים.

הן לימדו אותנו את צעדי הריקוד, ואחרי כשבוע של חזרות באולם קטן (מרחק שעה נסיעה מן המקום שבו התגוררנו), חברנו ללהקה בביצוע השיר, וכמו שאתם רואים, שרנו, ורקדנו הולה בהנאה, במופע שהתקיים באולם של הקהילה. היה כיף, MAHALO ׁ(תודה), בנות. בסוף המופע, כשנפרדנו זו מעל זו בהתרגשות, הן נתנו לנו במתנה את החצאיות היפות שתפרו בעצמן - דבר שהיווה עבורנו כבוד גדול.

מאז החלטנו שבכל מקום בעולם שנגיע אליו עם התערוכה והמופע, נלמד את השיר ללהקת הרקדנים המקומיים, מתוך תקווה ומשאלה, שכך נעזור להביא את בשורת השלום לעולם.

 

 

אלוהה,

צלילה והדסה באו

ממוזיאון "בית יוסף באו"

רח' ברדיצ'בסקי 9 תל אביב (ליד שדרות רוטשילד)  

 טלפון

054-4301499

054-4212730

לפרטים נוספים באתר: www.josephbau.com

 
 

תערוכה מתמדת של האמן יוסף באו

ניצול גיטו קרקוב ומחנה הריכוז פלאשוב

ביוגרפיה ועבודות

יוסף באו, אמן רב פנים – חלוץ האנימציה בארץ – צייר, גרפיקאי, מאייר, מעצב, צלם, במאי, סופר, משורר ומו"ל. נולד בקרקוב שבפולין ב– 1920. בשנת 1938 התחיל ללמוד אמנות פלסטית באוניברסיטת קרקוב, אבל מלחמת העולם השנייה קטעה את לימודיו.

חמש שנות המלחמה עברו עליו בגטו ובמחנות הריכוז. בתחילה היה בגטו קרקוב, ולאחר מכן נשלח למחנה הריכוז פלאשוב, שם עבד בתור גרפיקאי ושרטט.

אמנותו הצילה את חייו, וכן את חייהם של כ- 400 יהודים, שביד האמן המיומנת שלו הצליח לזייף למענם תעודות כדי שיוכלו למלט את נפשם. במהלך שהייתו במחנה פלאשוב הכיר יוסף את אשתו רבקה והם התחתנו בסתר, במיתחם מחנה הנשים. חתונתם זו שוחזרה ותוארה בסרט "רשימת שינדלר". במחנה התקין יוסף ספרון קטן מאוד, שגודלו כגודל כף היד, ובו כתב שירים וצייר ציורים יפיפיים , תוך התעלמות מן הזוועות שהתחוללו סביבו.

 

 

 

ממחנה הריכוז פלאשוב, הועבר יוסף למחנה של אוסקר שינדלר, בצ'כיה, שם נשאר עד סוף המלחמה. עם שחרורו מן המחנה, מצא בדרך נס את אשתו רבקה, ויחד חזרו לקרקוב. יוסף המשיך את לימודיו באוניברסיטה וסיימם בשנת 1950.

למחייתו עבד בשלושה עיתונים בתור מעצב, גרפיקאי וקריקטוריסט. בשנת 1950 עלה ארצה עם אשתו ובתו בת השלוש. בהתחלה עבד בתור שרטט בקריה ואחר כך פתח סטודיו לגרפיקה, שם יצר את האנימציה והכותרות לרוב הסרטים הישראליים דאז, כגון: "קזבלן", "שמונה בעקבות אחד", "סאלח שבתי", "עמוד האש" ועוד רבים אחרים.
יוסף באו הוא חלוץ האנימציה בארץ. סרטו "מתנה" , אחד הסרטים שעשה, זכה בפרס. הוא הפיק כמה תשדירי פרסומת עבור הטלוויזיה, כגון: "מזון לשעת חירום", "הכן רכבך לחורף", "שיטת הניקוד פועלת" ועוד.

כמו כן כתב מגילות קלף ל"דוקטור כבוד", עבור אוניברסיטת ת"א.

בהוצאה שהקים , "הוצאת המנענע", ראו אור חמישה ספרים בעברית ובפולנית, שהוא כתב, אייר וערך:


1. "שנות תרצ"ח"- זיכרונותיו מהשואה בלווי שישים ציורים. ספר זה כתוב בסגנון מיוחד, בהומור שחור. הספר יצא לאור בכמה שפות. באו עצמו תרגם את הספר לפולנית. ב–1998 תורגם הספר לאנגלית ויצא לאור בניו-יורק תחת השם:

 "?Dear God! Have you ever gone hungry" . כמו כן, תורגם הספר לסינית ויצא לאור בסין בשנת 2002.

 2. אחרי עשרים שנות מחקר הוציא לאור את ספרו "ברית מילה". בספר המיוחד הזה מנסה המחבר להוכיח שהשפה העברית היא השפה החכמה ביותר. הספר כתוב בהומור ומלווה במאתיים וחמישים איורים.

 3. "משולש עגול"

 4. "ד"ש קר"

 5. "לו טוב"

כמו כן כתב והוציא לאור ועוד כמה ספרים בפולנית.

יוסף באו הציג בתערוכות רבות.

 

מורשת ההומור

כל עבודותיו של יוסף באו – ציוריו, תצלומיו, סרטיו וספריו – ממחישות את הדרך ההומוריסטית המיוחדת במינה, שלאורה חי את חייו ושמבעדה בחר להשקיף על אימי השואה. יצירותיו מבטאות את אמונתו באדם ובאנושיות, למרות וחרף המציאות האכזרית אשר חוה על בשרו. ניתן לראות חלק מעבודותיו באתר: www.josephbau.com

בנותיו, צלילה והדסה, פועלות לשימור הסטודיו שבו פעל ויצר ולמען הפיכתו של מקום מיוחד וחשוב זה למוזיאון – משואה לתקומה – וכן כמקום המוקדש לאהבת השפה העברית. לצערן, עומד הסטודיו על סף סגירה וכל התצוגה והיצירות שבו עלולות לרדת לטמיון. על כן פונות בנותיו מעל בימה זו ואחרות לכל מי שיכול לעזור ולהושיט יד לשימור המפעל המיוחד והחשוב הזה.

תערוכה קבועה של יצירות האמן מתקיימת במוזיאון "בית יוסף באו"

רח' ברדיצ'בסקי 9 ת"א. ליד הבימה, פינת שדרות רוטשילד.

לפי תיאום מראש   טל: 054-4212730 / 054-4301499

 

 

ציורים מהשואה, ציורים על השפה העברית, ציורי שמן וגרפיקה

 

מרק

 

נשמות היהודים עולות השמיימה

 

לחם

 

הכניסה דרך השער, היציאה דרך הארובה

 

יוסף צלוב על צלב הקרס

 

אנשי אס אס גוררים את יוסף

 

 

חמישים מלקות

החתונה של רבקה ויוסף באו

 

 

אגרות ברכה

 

 

 
 

נגן חליל ונגן אקורדיאון

 

חלוקת לחם במחנה ריכוז

 

עליית תימן

נגו צ'לו

 

 

קופידון

 

בירוקרטיה

סמל האהבה והשלום

 

 

חנווני

מנגינה מסורתית

"אם אין אני לי מי לי"?

 

אתם מוזמנים להיכנס לאתר של האמן יוסף באו ולראות את פועלו הגדול בכתובת:

www.josephbau.com

צרו קשר

 הדסה או צלילה באו

  טל: 054-4212730 / 054-4301499

 

לעמוד הראשי

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות ולתצלומים והם  על אחריות המפרסם בלבד