עמוד הראשי
 
 

חזרה לחלק ב - מהמראות בטיול בוייטנאם

לחלק ג' - תצלומים מהטיול בוייטנאם לחצו כאן

 

חלק א

טיול  בוייטנאם

מאת: רעיה זפסוצקי

צילום:רעיה ודני זפסוצקי

הוייטנאמים מצאו דרך ייחודית לשלב משטר קומוניסטי, יוזמה פרטית, בודהיזם, טאואיזם, תורת קונפוציוס ונצרות. ההצלחה שלהם מעוררת הערצה. הם אנשים חרוצים, טובי לב ומאירי פנים. למרות שנים של מלחמה ודיכוי של משטר קומוניסטי המדינה משתקמת ומתפתחת במהירות. עדיין רב האוכלוסייה מתפרנסת מחקלאות אך יש נהירה לערים הגדולות ובמיוחד להו צ'י מין סיטי שזוכה להשקעות גדולות בעסקים ובתשתיות ממדינות מפותחות.

 
 

רחוב בהאנוי

 

האנוי היא עיר מקסימה, בה מורגשת במיוחד השפעה סינית הודות לכאלף שנות כיבוש. לוח השנה תואם לוח סיני. בראש השנה הכל מקושט ובמיוחד המקדשים שזוכים לשפע של פרחים, פירות, ממתקים וכסף. מקובל גם לקחת מהמקדש כסף קטן למזל בעסקים וגם לשרוף כסף מנייר בתנורים שנמצאים שם. בראש השנה לוייטנאמים יש שבוע חופש אותו הם מנצלים לביקור בני משפחה. כאן מקובל שהבן הבכור חייב לגור עם ההורים. כדי להשיג מימון להרחבת הבית מוכרים חלק מהמגרש ומרחיבים לגובה וכך אפשר לראות בתים צפופים וצרים שבהם גרים 3-4 דורות. בגלל עליה מטאורית במחירי הקרקע (בהאנוי בין 7000$ - 4000$ למ"ר) הצפיפות בערים מאוד גדולה. אין מרווחים בין הבניינים וגם בחצרות אחוריות הכל בנוי, כשקיימים חדרים ואף דירות ללא חלונות כלל. בערים הגדולות אנשים שאין בבעלותם בית לרב יכולים להרשות לעצמם לשכור רק חדר אחד. הקומה התחתונה שפונה לרחוב מנוצלת לעסק. רב העסקים הקטנים מנוהלים ע"י נשים.

התחבורה הציבורית העירונית לא מפותחת ואמצעי התחבורה המשפחתי הוא טוסטוס. כאשר רואים בכפר בנין אחד מפואר הרבה יותר מהיתר סימן ששם גר פעיל מפלגה חשוב. יש רק מפלגה אחת – המפלגה הקומוניסטית.

האנוי משופעת בפארקים, גם ביתו הפשוט והספרטני של הו צ'י מין נמצא בפארק מקסים. מומלץ לבקר במקדש הספרות, פגודת העמוד האחד, פגודה Tran Quoc, מוזיאון האתנולוגיה, מקדש Ngoc Son, וסתם לשוטת ברחובות העיר העתיקה, שם אפשר לראות רחוב "טלפונים ניידים", רחוב "אביזרי שיער", רחוב "פנסים סיניים" וכד' ובכל מקום מסעדות רחוב קטנות. בערב מתקיים מופע נחמד בתיאטרון בובות מים.

 
 

פגודת העמוד האחד בהאנוי

 

בסביבות האנוי מומלץ לבקר באזור Hoa Lu, בירה מהמאה ה  - 10. מכפר Van Lam לוקחים שייט בסירות קטנות למערות Tam Coc. בדרך לHoa Lu אפשר לבקר במקדשים עתיקים של שושלות Le ו-Dinh. לא רחוק מהאנוי סמוך לעיר נמל האי פונג נמצא גם מפרץ האלונג המקסים. מעיר האלונג לוקחים שייט בין האיים במפרץ, ביניהם גם אי עם מערת נטיפים, אי ע"ש הקוסמונאוט הרוסי טיטוב, שביקר במקום וקבל אי על שמו. מהאנוי יוצאת רכבת לLao Cai . אזור הררי בצפון המאוכלס בשבטי מיעוטים, אותם אפשר לראות בשוק של יום א' בעיירה Bac Ha. מ- Lao Cai מגיעים לסאפא לידה נמצא מפל Tac Bac וגן סחלבים, אך ערפילים לא תמיד מאפשרים ליהנות מהנוף הנשקף ממנו.

העיר דאנאנג נמצאת במרכז וייטנאם והיא ראויה לביקור בזכות מוזיאון Cham שמציג ממצאים מאתר של בני תרבות צ'אם ליד הוי אן. הוי אן היא עיירה מקסימה עם עיר עתיקה יפהפייה עם מקדשים ובתים סיניים עתיקים וגשר מקורה. זאת עיירת חייטים, בא אפשר לתפור בגדים או נעליים תוך מספר שעות. יש בה שוק מקסים, מסעדות על שפת הנהר וכפרי אמנים אליהם אפשר להגיע בשייט. דרך בין הוי אן להואה – הבירה העתיקה של וייטנאם עוברת במעבר הרים Hai Van (מעבר העננים). בהואה מומלץ לבקר בקבר הקיסר Tu Duc שהיה ארמון הקיץ של קיסר, מצודה קיסרית ופגודה Tiem Mu היפה. הו צ'י מין סיטי (סייגון) הנמצאת בדרום וייטנאם היא עיר ענקית שמתפתחת בקצב מואץ הודות להשקעות זרות. בעיר מספר בנינים נחמדים הנמצאים באזור הרובע הקולוניאלי: כנסיית נוטר דם, בנין הדואר הראשי, בנין האופרה ובית העירייה. מוזיאון שרידי מלחמה מתאר את המלחמה בין הצפון לדרום. שוק Ben Thanh הצבעוני והריחני הוא אתר חובה גם השוק הסיטונאי Binh Tay באזור צ'ו לון.

במרחק סביר מסייגון נמצאת עיירה Ben Tre הממוקמת בדלתה של המקונג, משם אפשר לקחת שייט מהנה בין איי הדלתה, בהם המקומיים עוסקים בעבודות יד מאגוזי קוקוס, מוכרים בקבוקי יין אורז עם נחשים ועקרבים (שמוסיפים סגולות ריפוי ליין), סוכריות קוקוס, פירות אקזוטיים הגדלים בסביבה, דבש וכד'.

 
 

שוק האוכל בסאפא

 

האוכל בוייטנאם טעים ביותר, מכיל הרבה ירקות, נודלס, דגים, פירות ים אבל גם עוף ובקר, התיבול פיקנטי והמגוון רחב. המאכל הנפוץ ביותר הוא מרק גם הבאגטים טעימים מאוד. מגוון הפירות עצום. בסך הכל התייר המערבי מרגיש נוח וגם בטוח. בתכנון הנסיעה כדאי להתחשב בעונות השנה, בקיץ מאוד חם ולח בכל המדינה למעט ההרים בצפון ובחורף קר מאוד בהרי הצפון, יכול להיות די קר בהאנוי, נעים במרכז וחם בדרום, וישנה כמובן עונת הגשמים בסתיו.

גלגלו מטה ותוכלו ליהנות מחלק 1 מהמראות בטיול בוייטנאם (המשך יבוא):

 
 

פאגודה באט תאפ בדרך מהאנוי למפרץ האלונג

 
     
 

שריפת כסף מנייר במקדש בעיר הואה לו

 
 

 

מנחות במקדש בהואה לו

 
 

שיט למערות טאם קוק

 
 
 

מערת נטיפים, חלק ממערות טאם קוק

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בית של הו צ'י מין בהאנוי

החלפת משמר הכבוד ליד מאוזולאום של הו צ'י מין בהאנוי

 

 

 

פאגודה Tran Quoc בהאנוי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מקדש הספרות בהאנוי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 שוק האוכל בסאפא

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בנות מיעוטים מוכרות את מרכולתם בשוק בסאפא

חנות פרחים בהאנוי

     
 

רחוב בהאנוי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שדות אורז בדרך מסאפא לבאק הא

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 כפר מיעוטים של מינג פרח לבן בצפון וייטנאם

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

פאגודה באט תאפ בדרך מהאנוי למפרץ האלונג

 

 
     
 

שוק מיעוטים בבאק הא

 
 
   

 

 

 
     

 

 

   
 
     
 
     
     
 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד