לעמוד הראשי
     
 

עתיקות בית שאן / סקיתופוליס

תושבי בית שאן שיתפו פעולה עם הרומאים

סיור מודרך עם שמואל גרמה בעיר הקדומה סקיתופוליס

תושבי בית שאן שיתפו פעולה עם הרומאים

 שמעון בן שאול היה יהודי נשוא פנים, הוא בוודאי זה שהיווה את הקשר בין היהודים למושל העיר הרומי בעיר בית שאן, בימינו סוג של משת"פ, בחוסן גופו הניס שמעון מאות יהודים מורדים שנלחמו נגד חייליו של הצורר טיטוס ואספיאנוס אביו, ברקע חורבן בית המקדש השני בו פורץ המרד הגדול, בסופו נכנעו המורדים בשולי העיר בית שאן, כמו גם ירושלים בה נשרף ונבזזו אוצרות המקדש היהודי, ממאורעות אלו יצאנו לגלות בת 2000 שנים. גילויים אלו הנחשפים לקהל הרחב בסיור בעיר בית שאן, ממחישים כי מאורעות ה-60 למדינה על אף הקשיים, התקוממויות שונות ואף מלחמות עקובות מדם, ומלמדות כי מימד כושר הסיבולת היהודי יעבור בקריצת עין היסטורית גם יותר.

יהודים קנאים צרים על בית שאן (סקיתופוליס) וכדי למנוע את כיבושה נלחמים נגדם אחיהם תושבי העיר. כך מתאר בתמיהה המדריך שמואל גרמה מתוך ספרו של יוסף בן מתתיהו "מלחמת היהודים". עדות ייחודית זו, מצמררת ככל שנעמיק בפרק שמתייחס לבית שאן הקדומה של לפני 2000 שנים. גרמה מתאר בהמשך את גורלו המר של שמעון ולוחמיו. "..בשוך הקרבות ביקשו הרומאים, את תושבי בית שאן היהודים, שזה עתה סיימו טבחו והניסו בהצלחה את אחיהם, לצאת את העיר..", אפשר כדי לדון בתושבים היהודים החזקים בעיר, אשר ביום מן הימים יוכלו לקום עליהם ולמרוד, בהחלטה שרירותית ואכזרית, מצטט גרמה את בן מתתיהו: ".. בלילה השני כאשר נמו את שנתם באו הרומאים למחנה האוהלים הסמוך לעיר, שם נאלצו לשהות התושבים כמצוות הנוכרים, ושחטו בהם 13.000 איש זקן וילד. סופו הטראגי של שמעון יבוא מיד לאחר שיישא את נאום ההתאבדות והגזירה אשר נפלה עליו, זאת בבושת פנים מול אלוהיו אשר עבד ובגד ומול שארית הפליטה שמיד תישאר חשופה לאכזריותם של הנכרים וללא מנהיגה החזק, בתום הנאום דקר בחרב ורצח את הוריו בזה אחר זה, דקר גם את ילדיו, וכאות לזה שהוא מקבל עליו את העונש על הבגידה באחיו וכשהוא נישא מעל גופות יקיריו דקר עצמו ומת על ערימת גופות בני ביתו.

אין כמו מדריכים מקומיים כשמואל גרמה וחבריו הם מדריכים בהתנדבות לפיתוח התיירות בעירם, כאילו באו לתקן את המעוות של בן עירם, שמעון בן שאול. מספר גרמה, "..לא הייתי רוצה להיות בית שאני של התקופה הרומית, אם כי במבט של תייר באתריה הקדומים של העיר הרומית נראים שפע של מבנים מונומנטאליים, המתארים את המשך התפתחותה של התרבות היוונית, בדרך לתרבות אם נרצה ומסמן באצבעותיו, "התרבות הרומית". בסיור נראים התיאטרון, בתי מרחץ, בתי בושת, חנויות, מקדשים לעבודת אלילים, שירותים עתיקים ורחובות מצטלבים, "..את כל מה שנראה כאן, רואים ברור וחד משמעי יותר מכל אתר ארכיאולוגי אחר בארץ, ובמשפט אחד אומר גרמה לתיירים, אנחנו הולכים לראות את רומא בבית שאן! שתו מים שימו כובע, אנחנו יוצאים לסיור!!

בצד הבילוי היומי של רשות הטבע והגנים הלאומיים, מגישה עיריית בית שאן עם משרד התיירות עבור התייר הישראלי בסוכות וברוב ימות השנה, בילוי ערב היסטורי וייחודי, חיזיון אורקולי שעוד לא נראה כמותו בישראל, האטרקציה החדשה משתרעת עם שש מאות גופי תאורה, מתקני שמע ואמצעי המחזה שזרועים בעיר הקדומה, כבר משכה עשרות אלפי תיירים ישראליים. האתר שנחפר במרוצת העשורים האחרונים כפרויקט לאומי, ממשיך לספק באינטנסיביות כותרות ארכיאולוגיות, לעיתים נדמה שזה לא ייגמר לעולם. מכאן החליט ראש העיר ג'קי לוי שאוצרותיה הארכיאולוגיים של עירו, יהיו לעוגן כלכלי בהמשך התפתחותה של העיר בית שאן. בתום הסיור מסכם בחיוך המדריך, כשיוסף שבן מתתיהו כתב על בית שאן, לא ידע שפרק מתוך ספרו על סופו הטראגי של העם היהודי, הגם שאינו מחמיא, יכניס מאות אלפי שקלים בחודש לקופת התיירות בעיר.

   
 

המדריכים המקומייםמדריכים בהתנדבות לפיתוח התיירות בעירם

 
   
     
   

זו בית שאן  

   עוד פרטים באתר זו בית שאן                                          

  טל' 6060903 04    סלולרי  שמוליק 4620171 054\050  פקס 6060903 04

שמואל, מדריך מתנדב בגן קהילה להעצמת ערך העיר בית שאן הנוכחית

לתצלומים נוספים  לחצו כאן לירחון 28

לתצלומים נוספים  לחצו כאן לירחון 32

לתצלומים נוספים  לחצו כאן לירחון 35
 
 

שמוליק גרמה  www.zoof.co.il

לאתר צוף הגברה כריזה ותאורת במה לתיאטרון מחול ומופעים

       zoof_g@walla.com

 

 

 
 

 

 
 

פרטים נוספים תוכלו לקרא באתר רשות העתיקות-לחצו על הכתובת: Israel Antiquities Authority - Articles

 

 
 

 

 

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד