לעמוד הראשי
 
חזרה לדף הגלריה - יוצרים מגן דוד

מגן דוד

מאת:זאב ברקן

מצורף קטע מספרי "מגן דוד שחור לבן" שיצא לאור בהוצאתי הפרטית בשנה שעברה.

הספר מבוסס על אתר האינטרנט שלי "אלבום מגן דוד" http://magendavidalbum.blogspot.com

 אותו הקמתי לפני כשלוש שנים. האתר מכיל כיום למעלה מאלפיים תמונות וכתבות אודות משמעותו ועברו של הסמל, ואודות השימושים המגוונים שעשו ועושים בו בני תרבויות שונות.

המגן דוד הוא סמל אחדות הניגודים (שחור – לבן, ימין – שמאל, קדימה- אחורה, מעלה-מטה, טוב ורע, זכר נקבה...), סמל השתלבות והתחברות, סמל הגנת האל, סמל הגנה בכלל, וסמל של גאולה עתידית. מקורו עלום בנבכי העבר, ותולדותיו סבוכים מכדי שניתן יהיה אי פעם להקיפם. כל שאספתי עד כה אודות סמל זה אינו אלא בגדר ניסיון לשתף את העולם בחוויית החיים במחיצת הסמל לאורך תקופה אינטנסיבית וארוכה.

למי שייך הסמל?

המסורת היהודית מייחסת את סמל המגן דוד למלך דוד או למלך שלמה. המסורת הנוצרית נשענת במושג "כוכב דוד" (Star of David) על הברית הישנה, שנשענת על היהדות, וכך גם המסורת המוסלמית שם נקרא הכוכב בן ששת הקדקודים בשם "חותם שלמה" על שמו של המלך היהודי שלמה בן דוד. לסיכום, על פי המסורת המונותיאיסטית הסמל שייך ליהדות.

יש הטוענים כי מקורו של סמל המגן דוד בדתות הקדומות של הודו ולעומתם יש הטוענים שההודים קיבלו סמל זה כבר מאברהם אבינו (שעל שמו, לטענתם, נקראים הברהמינים ההודים).

האתיופים (שהם נוצרים) מייחסים את מקורו של הסמל לשלמה המלך ולמלכת שבא שנחשבת למייסדת שושלת המלכות שלהם, שושלת שנמשכה אלפי שנים ונסתיימה רק לפני כמה עשרות שנים. הרסטפרים בג'מייקה אימצו את הסמל מהאתיופים וממלכם של האתיופים, היילה סלסי, שאותו הם מעריצים עד עצם היום הזה.

על פי המדע הסמל הופיע כבר בתרבות שומר, אלף ושבע מאות שנים לפני עלות דוד לשלטון, והיה מוכר בתרבות המינואית שקדמה לדוד המלך בשבע מאות שנים.

על פי ההגיון הסמל הופיע בשחר ההסטוריה כהעתקה מצורות סימטריות טבעיות בעלות ששה קצוות כגון: פרחים, כוכבים, פתיתי שלג - או כתולדה של משחק במחוגה.

בישראל נוטים לחשוב שהמגן דוד הוא סמל יהודי מובהק, אך מפתיע לגלות עד כמה נפוץ השימוש בו על ידי לא יהודים. אם נסכם את מספרם של אלה יתכן שהוא אף עולה על זה של בני ישראל, ויש בנתון זה כדי לעורר מחשבה אודות סובלנותו העל זמנית המופלגת של הסמל, שמדלגת על כל היריבויות הבין דתיות וקופצת היישר אל שלוות אחרית הימים.

צורת הכוכב בעל ששת הקדקודים נקראת ביוונית הקסגרמה (הקס- שש, גרמה- צורה). כל מגן דוד הוא הקסגרמה, אלא שלא כל הקסגרמה היא מגן דוד. ההקסגרמה קיימת בכל התרבויות משחר ההסטוריה. היא קדמה לא רק לדוד המלך אלא אף להיווצרותו של העם היהודי, והיא כשלעצמה בפירוש איננה יהודית.

ניתן כמובן ליישב את הסתירה שיש לכאורה בין הדעה הקדומה על מקור הסמל בדוד המלך לבין התגליות המדעיות, ולומר שדוד המלך ראה את הסמל אצל העמים השכנים ואימץ אותו לעצמו, אך זו תהיה השערה נוספת בקבוצת הניחושים על מקורו של הסמל. בחיבור זה אנסה להפריד בין עובדות להערכות ואותיר את הסקת המסקנות לקוראים.

הקסגרמה ומגן דוד, סמל לאומי לעומת סמל בין-לאומי

תרמילאים ישראלים רבים חוזרים מהודו עם תמונות של מגני דוד שצילמו שם במקדשים וברחובות ועם השאלה: מה המגן דוד שלנו עושה שם. אחרים חוזרים מיפן עם תמונות של קימונו ועליו סמל שנראה בדיוק כמו מגן דוד – ושואלים: מה ליפנים ולמגן דוד שלנו? ישנם כאלה שחוזרים מבולבלים מגרמניה עם תמונות של סמל אגודת מבשלי הבירה בצורת כוכב בן ששה קדקודים. מדובר בצורה גיאומטרית שיש לה משמעויות שונות ושמות שונים בתרבויות שונות, בדיוק כשם שיש מלה שנכתבת בצורה אחת אבל יש לה משמעויות אחדות. למשל, יש לבָנה במשמעות ירח, יש לבֵנה לבנין, ויש לִבְנה במשמעות: לבן שלה.

ישנו מגוון מפתיע של מגני דוד במסגדים וביצירות אמנות מוסלמיות. יש מגני דוד במסגד הר הבית וגם על אבני קישוט בחומות ירושלים העתיקה. בחפירות ארכיאולוגיות בארץ ובאירופה נמצאו פסיפסים נוצריים ובהם מגני דוד; בנוסף, יש באירופה קתדרלות שעליהן מתנוסס מגן דוד גדול, מגולף באבן או מצויר על גבי חלון מזכוכית צבעונית - יש אפילו מגן דוד בפסיפס ברצפת הותיקן! ישנם גם פתיתי שלג בצורת מגן דוד, שאין כל קשר בינם לבין היהדות, ואיש אינו קורא להם בשם מגן דוד.

לחצו לכניסה לאלבום מגן דוד של זאב ברקן:  http://magendavidalbum.blogspot.com

http://flickr.com/photos/zeevveez/2719464003/?edited=1

הנ"ל, כתובת לציורי ועוד רבים אחרים, באתר פליקר - אוסף התמונות בנושא מגן דוד, של זאב ברקן

שם ניתן לראותם בהגדלה על כל המסך

כמו כן אתם מוזמנים לשלוח כל יצירה שכוללת מגן דוד

לזאב ברקן (ZEEVVEEZ)

ירושלים

02-6785636

 

 

 

 
 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד