לעמוד הראשי
 

מי אמר שאין חדש תחת השמש ?

מאת: זהר חנה

    מה שהיה הוא שיהי ומה שנעשה הוא שיעשה ואין כל חדש תחת השמש (קהלת , פרק א פסוק ט)

 

 
אנשים אוהבים לעשות את כל הדברים המוכרים מאתמול ומשלשום, מלפני שנה ומלפני שנים רבות. אנשים אוהבים לחשוב באותן תבניות מחשבתיות מלפני שנה ומלפני שנים רבות, ומפרשים את המציאות באותה דרך כאילו שהמציאות לא השתנתה כלל בפרק הזמן שחלף. אנשים אינם ששים להתנסות בעשיות חדשות או בחשיבה מחודשת כי טוב להם עם השגרה, תבוא עליה הברכה, עם הרגלי החיים הישנים שמובילים אותם בבטחה בין שבילי החיים המפותלים. הם לא צריכים להשקיע מאמץ בלחיות את החיים. הכול מוכר. הכול ידוע. אין צורך להתאמץ. אין צורך לעמוד בהתנסות חדשה שעלולה להכשיל. הכישלון גורם לנו לחוש אי ביטחון. ומי אוהב להרגיש את רפיון ידיו ?

הרוטינה של המחזוריות בטבע, כמו הימים והלילות שמתחלפים, הגאות והשפל, עונות השנה – יכולה להיתפס כחזרה משעממת, כהרגשה שאין חדש תחת השמש. הכול תלוי איך אנו רואים את המציאות. הגעתי למסקנה שהחידוש בראיית הדברים הוא בדרך שבה אני רואה את המציאות דרך העיניים המיוחדות שלי, שרואות היום את מה שלא ראו אתמול. אני משתדלת לראות את הדברים כל פעם מזווית אחרת. מזווית אישית.

כאשר מנסים עשייה חדשה או ממירים מחשבה ישנה בחדשה, העולם נראה אז יותר ידידותי ומעבירים את החיים בקלות רבה יותר ואפולו בשמחה. כן,למדתי ברבות הימים להודות שיש גם שמחה עלי האדמות ולא רק עצב, וזה בסדר להרגיש שלווה מאושרת ומאוזנת עם עצם קיומי.

   

הלכתי לצעדה בירקון אחרי הפסקה של שבועיים ושמחתי לגלות שלפינת החי הצנועה הממוקמת בין עצי האורן שלאורך נחל הירקון, הצטרפו דיירים חדשים. כלומר, לדיירים הוותיקים הולכי על ארבע, כצבאים ואיילות, יש עכשיו שכנים הולכי על שתיים, הלוא הם הברווזים הלבנים: הולכים בגאווה, מדברים בשפה ברווזית, תוהים על מקומם החדש , עושים הכרה עם התרנגולים בעלי הכרבולת שמתרגזים בקלות, ובכל זאת, חיים בשלום איתם ועם כולם, עם הארנבונים הכנועים והפחדנים מטבע בריאתם, ועם צבי היבשה האטיים, ושורדים בין הצבאים שנראים בעיניהם כענקים – חיים בשלום בין כל החיות. כל אחד יודע את מקומו ואת ערכו, ולמרות תנאי השבי הם נראים מאושרים. הם אפילו קושרים קשרי ידידות עם הילדים, שמאכילים אותם בדברים טובים ישר מידיהם, למרות השלט שמזהיר כאן – נא לא להאכיל את בעלי החיים...

   

הבחנתי גם בשני איים יבשתיים קטנים שלא היו קיימים עד כה ושנבנו במיוחד באמצע האגם המים הקטן עבור הברווזים, כדי שיוכלו לנוח עליהם מטקס השחייה, ולנער את נוצותיהם מעודף המים ולהתחמם בקרני השמש הנעימות ולאגור כוח להמשך היום.

   

אבל מי שממלא את לבי שמחה טוטאלית הוא נכדי בן שמונת החודשים. אמיר הוא הדוגמה הטובה ביותר להשתנות ולהתפתחות. הוא מתחדש כל רגע, מנסה ובודק את כל התנועות האפשריות ששרירי גופו הקטנטנים מאפשרים לו , תמיד עליז ותוסס, בודק כל דבר לפרטיו, מנסה להחזיק בכוח בכל צעצוע שמראים לו ואינו מסתפק רק במראה עיניים.

" אם אכניס את הצעצוע הזה לפי," חושב הוא מן הסתם, " אזי הדבר יהפוך לדבר מה טעים ..." כך הוא הולך וטווה הוא את חוט מחשבתו, שהרי תענוג האכילה הוא התענוג הראשוני שהתינוק פוגש אחרי צאתו לאווירו הקר של העולם.

לפני בואי לנכדי אני תמיד סקרנית לדעת מה חדש מכין הוא לי באמתחתו. במה יפתיע אותי הפעם. אולי בתנועה חדשה שלא ראיתי אצלו עד כה, או אולי במבט חדש, בקשר עין חדש ביני לבינו, שהוא סוד רק בינינו, קשר שמתחזק בין פגישה לפגישה, או אולי יאפשר לי חיוכו המתוק להבחין בשן קטנטנה שצימחה לה בין לילה ?

אין דבר יפה ומרגש מאשר לראות איך תינוק נפתח לחיים, כמו ניצן סגור של פרח שמושיט אט אט את עלי הכותרת שלו לצדדים והולך ותופס בהדרגה את מקומו בגן בין יתר הפרחים. כאשר נולד תינוק חדש , הוריו נעים סביבו בקדחתנות לפענח את רצונותיו ומתאימים את עצמם לשעון גופו הביולוגי. מתרוצצים סביבו ומבטלים את רצונותיהם בפניו. כך גם הוריו של אמיר. כי זאת לדעת, שנכדי נולד עם מרץ בלתי נדלה וכל דבר חדש מעורר את סקרנותו וזוכה לטיפולו המהיר, מעורר את תגובותיו הבריאות והוא מסרב בתוקף לישון יותר ממחצית השעה ביום , חושש פן יפסיד מחוויות החיים אם ייכנס לזמן מה לעולם השינה.

בתור סבתא של אמיר אני חווה פעם שנייה את חוויית ההורות , ובהשוואה להוריו של אמיר, אני חשה כי יש לי יתרון על פניהם: הפעם החוויות מהנות יותר, כי אין דומה גידולו של נכד לקשיים שבגידולו של בן, וזה יתרונו של פער הדורות. אני עוקבת אחר גידולו של אמיר בעיניים בוגרות יותר וסבלניות יותר מאשר גידלתי את בנותי.

למדתי שעם מסתכלים על הדברים מזויות חדשות אזי יש חדש מתחת השמש. ועוד למדתי, שהסקרנות היא התבלין שבעזרתו מרכיבים תפריטים חדשים שנותנים ניחוח חדש לחיים.

 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות ולתצלומים והם  על אחריות המפרסם בלבד