לעמוד הראשי
 

ויטמינים ומינרלים לגיל הזהב

תוכנית שהופקה על ידי הטלוויזיה הקהילתית

דורות ע.ל.ה רחובות

מאת: דבורה רם

תכנית הטלוויזיה ויטמינים ומינרלים, זכתה את הטלוויזיה הקהילתית ברחובות ואת יוצריה בפרס ראשון.(חיה דרור בימוי והפקה, ישראל שמיר - צלם הכתבות).

באולפן מראיינת ד"ר סימונה נאור קבוצת מרואיינים הכוללת את פרופ' קונן מהמחלקה לתזונת האדם מהאוניברסיטה העברית, את פרופ' בן-עמי סלע מהמחלקה לכימיה פתולוגית בבית חולים "שיבא" ובאוניברסיטת תל-אביב, ואת הדיאטנית הקלינית גב' יוספנה כחל מ"שירותי מזון" במשרד הבריאות.

כולנו מכירים את שלל הפרסומות וההמלצות לוויטמינים ולמינרלים הגודשים את המדפים בבתי המרקחת ובבתי הטבע, גם בדמות מוצרים השונים, כתוספי מזון - דבר המבלבל את הצרכן שלא יודע  תמיד במה לבחור.

האדם הקשיש לא תמיד מקבל מהמזון את כל המינרלים והוויטמינים שהגוף זקוק להם. לפעמים התיאבון פגום, לעתים המודעות בלבד 'מה לאכול" אינה מספיקה. נמצא אפוא שיש קשישים שבגופם מחסור גדול, ולכן חשוב שיוסיפו לגופם את החסר (ניתן לבדוק בבדיקות דם מסוימות גם אם לא במדויק).

במחקר  שנעשה בבתי אבות באזור השרון נתגלו מקרים רבים של אנמיה - חוסר בוויטמין B 12 , חומצה פולית או ברזל.

חוסר בוויטמין B 12  יכול לגרום לפגיעה במערכת העצבים, ולתופעות כמו דמנציה ואלצהיימר .

ויטמין B 12 נמצא בבשר האדום - קשישים ממעטים לאכול ממנו בגלל סיבות שונות.

חומצה פולית נמצאת בירקות ובפירות ורצוי לצרוך אותם. נמצא שתוספי הברזל אינם נספגים בגופם של כ- 35%  מהקשישים מעל גיל 70 ולכן הם סובלים מתת חומציות של הקיבה, העשויה לגרום נזק .

ויטמין D הבא מהשמש, חשוב ביותר ונחוץ לקשישים הנמצאים במוסדות או בביתם הסגור רוב היום (יש לשהות בשמש בצורה זהירה).

רצוי לאכל פירות וירקות על קליפתם. הסיבים שבקליפות הפירות והירקות, וכן בדגני הבוקר, חשובים ביותר לגוף. (מזון נטול סיבים מגדיל את הסיכון לסרטן המעי הגס).

בגיל הבוגר להרבה נשים (יותר מאשר לגברים) יש חוסר בסידן (מפני החוסר בהורמון הנשי), ומומלץ לקבל תוספת של סידן למניעת אוסטאופורוזיס.

הדיאטנית שבקבוצה מספרת על מחקר שנעשה על ידי ועדה מקצועית, שבדקה לכמה תוספי מזון זקוק האדם הקשיש, ולפי זה בנו את התוספות כמו המולטיוויטמין שמכיל 50% מהתצרוכת, בהנחה שאת ה 50% הנוספים מתקבלים מהמזון.

זו היתה כתבת טלוויזיה חשובה ביותר ושהאירה במידה מסוימת את הבעיה.

 חשוב לחיות חיים בריאים להשתדל לאכול אוכל בריא המכיל ויטמינים ומינרלים וסיבים תזונתיים. חשוב לשהות בשמש ולהוסיף את הוויטמינים והמינרלים הנדרשים, ולא מעבר לכך. וכמובן, להתייעץ ברופא או בדיאטנית ולא להתפתות לכל פרסומת.

 

 

 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות ולתצלומים והם  על אחריות המפרסם בלבד