לעמוד הראשי
   

באושר ובאושר

ספר מאת ד"ר טל בן - שחר

הוצאת מטר (2008)

מאת: עדה שנים

ד"ר טל בן-שחר שצמח מתוך תנועת "הפסיכולוגיה החיובית", העביר את הקורס המבוקש והמשפיע ביותר בהרווארד בשנים האחרונות.  הוא אחד המרצים המבוקשים ביותר בהרווארד ובמרכז הבינתחומי בהרצליה. הרצאותיו משכו 1,400 סטודנטים בכל סמסטר. כ- 20 אחוזים מכל בוגרי הרווארד.

הספר נותן לאנשי המאה ה- 21 חלופות לרדיפה אחרי עושר , קריירה , או הנאות וסיפוקים מיידיים, או שקיעה בסוג של "ייאוש נוח" או דיכאון. על פי הגדרתו האושר הוא האיזון בין התנהלות של כאן ועכשיו מתוך הנאה לבין חתירה להשגת מטרה כל שהיא. אינך חייב לוותר על ההנאה והסיפוקים כדי להגיע למטרה. אפשר לשלב את שניהם, אפשר לשקוע בתחושת הזרימה שהיא למעשה שקיעה בעשייה מתוך שמחה והנאה ובה בשעה לחתור אל המטרה.

המטבע הקובע עבורנו הוא מטבע האושר. לא ההישגים עצמם. לא ציונים גבוהים, לא עושר, לא מעמד. האושר הוא משאב אינסופי, הוא מורכב מטקסים. טקסים יכולים להיות התייצבות על מגרש הכדורגל בשעות מסוימות מידי יום ביומו, או רבע שעה של מדיטציה מידי יום, או יציאה לבילוי עם בן/בת הזוג אחת לשבוע וכדומה.

אחד מהתרגילים שנותן המחבר, טל בן-שחר, הוא לכתוב יומן תודות יומי, לפחות חמישה דברים שאנחנו אסירי תודה עליהם. על פי מחקר שהוא מצטט, אנשים שניהלו יומן כזה נהנו מרמות גבוהות של בריאות נפשית וגופנית.

השיעבוד של ההווה למען העתיד, הימנעות מדברים המסבים לנו אושר כדי שיום אחד בעתיד נהיה מאושרים, סבל נוכחי למען רווח צפוי – אינם גורמים לנו אושר. גם הגישה הניהיליסטית המבקשת ליהנות מההווה ללא הקדשת מחשבה להשפעות העתידיות אינה מסבה אושר. נטילת סמים, אלכוהוליזם, בריחה ממאמץ ומכאב כל אלה אינם מסבים לנו אושר. בהיעדר אתגרים התסכול גובר. ללא תכלית, ללא הצבת יעדים חסרה לנו תחושה של חיים משמעותיים.

הטיפוס אל הפסגה יכול להיות חוויה מהנה. ההנאה מהדרך עצמה וגם מהשגת היעד של ההגעה אל הפסגה שניהם כאחד מרכיבים את חווית האושר.

שאל את עצמך מהם הדברים שאתה יכול לעשות, בחר לך מביניהם את הדברים שאתה רוצה לעשות, צמצם אותם לדברים שאתה באמת רוצה לעשות ובסוף בחר את הדברים שאתה באמת באמת רוצה לעשות.

ג'ון קמפבל, מומחה למיתולוגיה אמר בראיון :" אם אתה הולך בעקבות האושר, אתה מעלה את עצמך על מסלול קיים שחיכה לך כל הזמן, ואז החיים שאתה צריך לחיות הם החיים שאתה חי. כשאתה שם לב לזה אתה מתחיל להכיר אנשים הנמצאים בשדה האושר שלך, והם פותחים לפניך דלתות. לכו בעקבות האושר ודלתות שלא ידעתם על קיומן ייפתחו בפניכם."

חיים מאושרים מתעצבים בהדרגה תוך התנסות, רגע אחרי רגע .עלינו לקבל את העובדה שאלה הם החיים וכל מה שיש בהם הוא היום יום הרגיל , אבני הפסיפס. בילוי עם אנשים אהובים,לימוד של דבר חדש,או עיסוק בספורט ועבודה הם חלק מאותו פסיפס . זה כל העניין.

הספר מלווה בתרגילים רבים. כדאי לקרוא אותו לאט ולעשות את כל התרגילים כדי להפיק ממנו את הרווח המקסימאלי .

אתר מצוין על ספרים בכתובת:

http://www.text.org.il/index.php

 

 

 
 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד