לעמוד הראשי
 

 

נכון ולא נכון בנושאי תזונה

מוגש ע"י ד'ר איתן ישראלי

. תפוח מתוק (אדום) משמין יותר מתפוח חמוץ (ירוק) - לא נכון

הסבר: בשני התפוחים אותה כמות קלוריות ואותה כמות הסוכר.בתפוח חמוץ יש יותר חומצה. כמות הסוכר בפירות קשורה לגודלם, ולטעמם.

. אסור לשתות ביחד עם אכילה - לא נכון

הסבר: מותר לשתות ביחד עם אכילה, ואף רצוי. שתייה בזמן ולפני הארוחה גורמת לתחושת שובע, ובכך עשויה להקטין את כמות האוכל הנצרך.

. כולסטרול קיים רק במוצרים מן החי - נכון

הסבר: אין ייצור של כולסטרול בעולם הצומח, ולכן מזונות ממקור צמחי אינם מכילים כולסטרול. כולסטרול נמצא רק במזונות מן החי, כמו בשר דגים, ביצים ומוצרי חלב.

. סוכר משמין יותר מדבש- לא נכון

הסבר: הערך הקלורי של דבש וסוכר זהה, אך יש הבדל בערך התזונתי: בסוכר יש פחמימות בלבד ומכאן שמו. בדבש הפחמימות הן המרכיב העיקרי ובנוסף מכיל הדבש מינרלים שונים. ככל צבע הדבש כהה יותר, כך יש בו יותר מינרלים.

. אבוקדו שייך לקבוצת הירקות- לא נכון

הסבר: אבוקדו שייך לקבוצת השומנים. הוא מכיל שומנים רב בלתי רוויים וחד רוויים, שמעלים את רמות ה-    HDL, אשר תורם למניעת מחלות לב וכלי דם.

. לדלג על ארוחה היא דרך טובה לחסוך בקלוריות- לא נכון

הסבר: אנשים המדלגים על ארוחות, במטרה לצרוך פחות קלוריות, נוטים לאכילה מופרזת בעיקר בשעות אחה"צ והערב. אי אכילה במשך שעות ארוכות גורמת לייצור מוגבר של חומרי רעב במוח, שמאלצים את החסכנים הרעבים להתנפל על האוכל ללא יכולת לשלוט בכמויות.

. לחם מכיל חלבון וויטמינים- נכון

הסבר: תבואות מכילות חלבון בעל ערך ביולוגי גבוה. בתבואות חסרה חומצת אמינו אחת. כיום מעשירים את כל הדגנים, התבואות בויטמינים שונים, לדוגמה הקורנפלקס.

. מוצרים שאינם מכילים סוכר הם דיאטטיים- לא נכון

הסבר: מוצרים שאינם מכילים סוכר מכילים בדר"כ תחליפי המתקה בעלי ערך קלורי. התחליפים יכולים להיות מבוססים על שומן או על כוהל. יש לבדוק בסימון התזונתי מהו הערך הקלורי של המוצר.

. ברזל לא נהרס בבישול -נכון

הסבר: ברזל הינו מינרל ומינרלים בניגוד לויטמינים, אינם נהרסים בבישול או בחשיפה לאוויר.

. ארוחה בשעות הערב גורמת להשמנה- לא נכון

הסבר: מה שגורם להשמנה הוא סוג וכמות האוכל ולא שעת צריכתו. משמינים כשאוכלים יותר מכמות האנרגיה שמוציאים במהלך היום. לא משנה אם בבוקר, בערב או בצהריים.

. כדאי להרבות באכילת פירות-לא נכון

הסבר: פירות מכילים סוכר פירות, פרוקטוז, שלו תכונות דומות לסוכר לבן. אכילה מוגברת של פירות משמינה בדיוק כפי שאכילת סוכר משמינה. כל פרי ללא קשר לטעמו, מכיל 2-3 כפיות סוכר. פרי גדול כמו אשכולית, יכול להכיל אפילו 4-5 כפיות סוכר. מומלץ לאכול 2-3 פירות ביום.

. מומלץ לאכול הרבה ארוחות במהלך היום-נכון

הסבר: בנוסף לארוחות העיקריות, כדאי לאכול גם 2-3 ארוחות ביניים. כך נשמרת רמה קבועה יחסית של סוכר בדם, ולא מגיעים למצב של רעב קיצוני שעלול לגרום לבולמוס של אכילה. כדאי שלא להפריז בגודל המנות.

. קטשופ פחות בריא מעגבנייה טרייה-נכון

הסבר: עדיף תמיד לאכול את המזונות בצורתם הטבעית וכשהם טריים, משום שבצורה זו נשמר ערכם התזונתי. קטשופ הינו מוצר שעבר עיבוד ובתהליך זה איבד חלק ניכר מהרכיבים שנמצאים בחומר הגלם שממנו הוא מיוצר- העגבנייה.

. מומלץ לצרוך כמה שיותר ויטמינים-לא נכון

הסבר: יש ויטמינים שצריכתם בעודף מזיקה. לדוגמא:עודף ויטמין    עשוי להיות רעיל ובעל השלכות מזיקות על העצמות, הרקמות הרכות והכליות. הויטמינים מצויים במוצרי חלב, מרגרינה, ובשמן דגים.

. משקאות דיאטטיים מכילים מעט קלוריות ולכן כדאי לצרוך הרבה מהם- לא נכון

הסבר: במשקאות דיאטטיים יש ממתיקים מלאכותיים שעלולים להזיק לגוף כאשר צורכים אותם בכמויות גדולות מידי.

 

 

 

 

 
 
     
     
 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד