לעמוד הראשי

"השולחן המתוק"

כתבה והביאה: עירית ברנשטיין

סדנת שוקולד

עירית ברנשטיין - שוקולטיירית, בוגרת המגמה לקונדיטוריה במכללת הדסה בירושלים, וכיום בעלת קונדיטוריה ועורכת סדנאות שוקולד ברחבי הארץ.

 סדנת השוקולד שלי,איננה סדנת בישול של ממש, אלא מדובר יותר בסדנא חווייתית, של עבודה בחומר והתנסות בחומר.

זוהי בעצם דינאמיקה קבוצתית תוך שימוש בחומר – שוקולד.

העבודה מתבצעת מסביב לשולחן, כאשר הטלפונים, ה"צרות" ושאר טרדות היומיום מונחים בינתיים הצידה ומנוטרלים. יש רק את החומר. כאשר אנחנו עובדים בידיים בלישה וביצירה נוצרת שיחה, כזו שכמעט נעלמה ממחוזותינו. העבודה בסדנה מתחלקת לשניים. בתחילה אני עורכת שיחת היכרות ומספרת קצת - לא רק על עצמי - אלא גם על השוקולד, על מקורותיו ועל מהותו. אחר כך מתחיל החלק המעשי ובו המשתתפים מתחילים לעבוד מסביב השולחן. על השולחן כבר מחכים להם הכלים לעבודה בשוקולד וכן העיסות, שהוכנו מראש. למשתתפי הסדנה צפוי פסק זמן רגוע מן העיסוק המלהיב בשוקולד הממכר, בדמות הכנת מאכלים נוספים, כגון בלינצ'ס גבינה ברוטב פטריות ושמנת ו- 2 סוגי סלטים והמשתתפים נקראים לטעום ולהתכבד מן המאכלים שהכינו. השוקולד הוא ממתק מפנק והעיסוק בו חווייתי ומלהיב. עם זאת , הצלחת הערב או הפגישה תלויה במשתתפים, בקבוצה ובמה שהם מביאים איתם.

על עירית ועל הסדנאות שהיא עורכת, מצאנו כמה דברים מתוקים ב"ספר הרעיונות הגדול" של עידית שכטר-פייל, ולקחנו לנו נתח משם, לכבד בו אתכם. עירית עצמה הואילה וכיבדה אותנו באחדים מן המתכונים הנפלאים שלה, כגון מתכון לפאי שוקולד ומתכון לטראפלס, אותם תמצאו בהמשך. קריאה מתוקה.

מותק של ערב

שוו בנפשכם שהגעתם הביתה ובפינת האוכל אתם מגלים מחזה מרהיב המזכיר את הסרט "שוקולד". קערות מלאות מהחומר הזה, אבקות סוכר, קקאו קרואסונים ועוד.

 אשת השוקולד אשר מגיעה מראש ועורכת בצורה מזמינה היא עירית ברנשטיין, חוקרת משטרה לשעבר אשר עשתה הסבה מקצועית כמעט לדבר ההפוך. אחרי שנים של חזות קשוחה, החליטה שהגיע הזמן להתפרנס מן הידיים ולא מן הפה והחלה ללמוד בחוג למלונאות במכללת הדסה בירושלים, במגמת קונדיטוריה וכיום היא בעלת קונדיטוריה ועורכת סדנאות בשוקולד. בתחילתו של הערב, לאחר ששוטפים את העיניים בשפע המתוק הזה (לא לדאוג בסוף אוכלים הכול), נותנת עירית הסבר קצר על השוקולד – מהיכן הוא מגיע, איזה תהליך הוא עובר, מה ההבדל בין הסוגים השונים וכיצד רצוי להתנהג עימו.

 אחר כך מתחיל החלק המשמח בו הקבוצה נחלקת לשניים – מחצית מגלגלת עיסת שוקולד שהוכנה מראש לטרוף, ומחציתה מגלגלת עיסה אחרת למה שיקרה בסוף התהליך עוגיות "רעידת אדמה".

העיסות צריכות לנוח לפחות 12 שעות במקרר ולכן הן מגיעות מוכנות מראש. לא מדובר בסדנת בישול ממש אלא בסדנה חווייתית, של עבודה בחומר והתנסות בחומר. אין התעסקות גדולה במתכונים, ולכן הערב הוא קליל, ומתאים גם לאנשים אשר בישול ואפייה אינם מתחום עניינם. כאשר הכדורים מוכנסים לתנור ולמקרר, עירית מכינה עם הקבוצה חביתיות במלית גבינה מלוחה, וכך בין כל המתוק אוכלים גם מלוח. זהו ערב שיכול להתאים כמסיבת הפתעה, מסיבת רווקות, סתם ערב של בילוי מהנה או אפילו לחגיגה משפחתית עם ילדים.

תמונות נוספות אפשר לראות ב"ספר הרעיונות הגדול" של עידית שכטר-פייל בעמוד 166-167.

 
   

פאי שוקולד

 180 גרם שוקולד מריר

 180 סמ"ק שמנת מתוקה

 להמיס ביחד עד ליצירת גנאש, לקרר מעט ואז להוסיף

 3 חלמונים

לצקת מעל תחתית פאי חצי אפויה ולהחזיר לתנור ל- 10 דקות נוספות

אפשר להגיש קר או מחומם מעט.

 

 טרוף = טראפלס

180 גרם שוקולד מריר

 150 סמ"ק שמנת מתוקה

להמיס ביחד ואז להוסיף מעט אבקת קפה נמס

וליקר מסוג כלשהו

להניח במקרר למשך 12 שעות לפחות לספיגת הטעמים.

לגלגל לכדורים קטנים ולגלגל באבקת קקאו

 

 

 

 

לפרטים נוספים: לחץ כאן

עוגיות רעידת אדמה

300 גרם שוקולד מריר

 30 גרם שמן

 4 ביצים

 130 גרם סוכר

 240 גרם קמח + 10 גרם א. אפיה

ממיסים את השוקולד עם השמן

מערבבים את הביצים עם הסוכר

 מערבבים את 2 התערובות ומוסיפים את הקמח

 משהים במקרר למשך 12 שעות לספיגת הטעמים

מכינים כדורים ומגלגלים באבקת סוכר אופים במשך 10 דקות.

 

 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות ולתצלומים והם  על אחריות המפרסם בלבד