לעמוד הראשי
 

שיפור התנועה

תנועה חופשית וגמישות הגוף

 בכל גיל

מאת: דבורה חסדאי

 

כיצד לשפר את תנועות הגוף בלא מאמץ ?

כדי להגיע לשיפור היכולת, על המתרגל להניע את גופו בתנועות קטנות. תוך כדי כך עליו לעקוב אחר התנועות ולהקשיב לגופו, כך שהוא לומד ממנו מה הוא מסוגל לעשות בלא כאבים. באופן זה הוא מאפשר לתנועה לגדול בהתאם למידת היכולת שלו.

 זו הסיבה מדוע בתחילת התרגול נעשות התנועות בריכוז גבוה ובאטיות. בהמשך, ילכו התנועות ויגדלו מעצמן, והיכולת התנועתית תיעשה חופשית וספונטאנית.

על עקרונות אלו מבוססת הפעילות בקבוצות המתרגלות לפי שיטת פלדנקרייז. גם הטיפול האישי הנעשה בידי מורה המוסמך לכך, מבוסס על כך.

תחושת השיפור היא בדרך כלל מיידית, ובאה לידי ביטוי ביציבה, בנשימה, בהפחתת הכאב, וכן בהפחתת אי הנוחות הכרונית.

 לאחר תרגול בשיעור פלדנקרייז מרגישים חופשיים וחזקים יותר במשימות היומיומיות. שיטת פלדנקרייז מקובלת היום ברוב מדינות העולם ומומלצת לכול, בכל גיל כמעט - מגיל 3 חודשים ועד אין סוף.

השיטה מקדמת כל אחד ומובילה אותו קדימה, מכל מצב שבו הוא נמצא.

 

הכותבת , דבורה חסדאי, מורה מוסמכת ומומחית בשיטת פלדנקרייז. מן התלמידים הראשונים של ד"ר משה פלדנקרייז ושמשה כאסיסטנטית שלו.

 עם תלמידיה בעבר נמנו עובדי מכון וייצמן ברחובות, ביניהם עובדים מן השורה, מדענים ופרופסורים, שהיו מן הראשונים שעמדו על ערכה וחשיבותה של השיטה לשיפור היכולת; דבורה לימדה בקבוצת מכון וייצמן קרוב ל -20 שנה , ועוד רבים וטובים נמנו עם תלמידיה בקבוצות הרבות שניהלה משך שנים רבות.

 היום דבורה בת 84 , ומתגוררת באחד מבית האבות במרכז, שם היא מפעילה בהתנדבות קבוצה ליושבי המקום בשיטת פלדנקרייז.

לדבורה קמו ממשיכים בדרכה - חתנה נסטור לוין ונכדתה רינת לוין צ'רבין, אף הם מורים מוסמכים ומומחים בשיטה. (אגב, שניהם לימדו באוניברסיטת תל-אביב במסגרת "ספורט חובה" לסטודנטים).

 הנכם מוזמנים להיכנס לאתר שלהם המרכז לשיטת פלדנקרייז. http://www.feldenkrais-center.com

 

לעמוד הראשי

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות, הכתבות, המאמרים, היצירות ולתצלומים המתפרסמים בירחון (באתר) זה והם על אחריות במפרסם בלבד.