לעמוד הראשי
 
 

האם פנג שואי זה משהו שצריך להאמין בו?

מאת : נטע כפרי

לא פעם אני נתקלת בשיחות חולין וגם בשיחות מעמיקות יותר העוסקות בנושא הפנג שואי, במשפט שמסכם או מתחיל את השיחה: "טוב, צריך להאמין בזה", ואני אומרת, לא, לא צריך להאמין בזה, צריך להבין את זה. כי מי שמבין פנג שואי, מבין שזה מרכיב בלתי נפרד והכרחי בכל תכנון, מפרויקט של עיצוב וארגון דירה או בית פרטי ועד לפרויקט של מבני דירות, עסקים, מרכזי קניות ומרכזים קהילתיים כמו בתי ספר ובתי חולים, ואפילו בפרויקט תכנון ערים.

כמה פעמים, ראינו בתים יפים, זוהרים, מעוצבים על פי המילה האחרונה ובטוב טעם רב, שנבחרו לככב במגזיני עיצוב שונים, התפעלנו ואמרנו וואו! איזה יופי. הבית אכן נראה יפה, אך האם הוא גם נכון? האם האנשים שחיים בו שמחים? מאושרים? בריאים? האם מערכות היחסים שם תקינות? האם הם בסיפוק ומימוש עצמי? - זה לא בהכרח.

כמו חממה לגידול צמחים, אשר התנאים בה משפיעים על התפתחות וצמיחת הצמח, כך ביתנו משפיע על איכות חיינו והמזג שלנו. כמות האור, החום, תנאי הקרקע וכמות המים ישפיעו ויקבעו אם הצמח יגדל ויתפתח. כל צמח, עפ"י "אישיותו" זקוק לתנאים מסוימים ושונים. מה שמתאים ונכון לצמח אחד, לא בהכרח יתאים ויתמוך בצמח אחר. יש צמחים הזקוקים ליותר אור, יש כאלו הזקוקים ליותר מים, יש כאלה הזקוקים למכות קור וכאלו הזקוקים לתנאים מדבריים. כך גם אנחנו. כל אדם זקוק ל"חממה", לבית שיתמוך את האינדיבידואל שלו מצד אחד ואת המשותף המשפחתי מצד שני. ועל כן, להבין פנג שואי זה להבין את האדם שעומד מולך, את צרכיו, את אישיותו, את דפוסי חשיבתו ואופן התנהלותו. להבין פנג שואי, זה להבין את מדעי הטבע. להבין את השפעות הסביבה, להבין את השינויים והאנרגיות השונות המגיעות מכיוונים שונים ביחס לבית. למצוא ולהבין מה המשמעות של רוח מערבית שנכנסת הביתה לעומת רוח מזרחית או דרומית. להבין מה המשמעות שדלת הכניסה ממוקמת בכיוון צפון ולא בכיוון צפון מזרח. להבין מה המשמעות של חדר שינה גדול, רחב ומרווח, עם הרבה חלונות ואיך זה יכול להשפיע על איכות השינה. להבין למה הילדים חולים כל הזמן. להבין את הפוטנציאל העומד מאחורי כל בית ואיך הוא ישפיע על האנשים הגרים בתוכו.

נכון, קשה להבין, קשה לתפוס, איך צבע בחדר מסוים יפסיק את המחלות של הילדים. קשה להבין ולתפוס איך שינוי כיוון המיטה יגרום לשינה יותר טובה, או איך שביל מכיוון מסוים לדלת הכניסה יביא יותר הזדמנויות לחיים.

אך אם מבינים את "אישיות" האנרגיה המגיעה מכל כיוון וכיוון, מבינים את התדר שלה, מבינים את משמעות הצבעים ומה התדר האנרגטי שהם מביאים איתם, מבינים את התדר והאפקט של צלילים שונים. מבינים את האיכויות הפיסיקליות של המים, מבינים את משמעותם של צורות מסוימות ומה הן עושות לתנועה האנרגטית, ניתן להשפיע על סה"כ האנרגיה הזורמת סביב הבית ובתוכו ולהתאים אותה לאנשים החיים בו.

והתוצאה - בית גם יפה וגם נכון, תפור בדיוק למידות ולצורכי בעל הבית, בית המספק לשוכניו את אותם תנאי חממה להם הם זקוקים בכדי לשפר את איכות חייהם בכל הרבדים.

על כן, שילוב יועץ פנג שואי בשלבי תכנון של בית חדש חשוב מאוד. עבודתו של יועץ פנג שואי צריכה להתחיל עוד לפני עבודת הארכיטקט. יועץ פנג שואי, צריך להגיע לאזור הבנייה, לנהל שיחה מעמיקה עם אנשי הבית, לאסוף את כל המידע הנדרש ולתת את המלצותיו למיקומים הנכונים של חדרי השינה, דלת הכניסה, חלונות, שירותים, חללים ציבוריים, ומהמלצות אלו הארכיטקט יכול להתחיל לתכנן את הבית.

מניסיוני, עבודה משותפת בין יועץ פנג שואי לארכיטקט יוצרת סינרגיה נפלאה בה כל אחד מביא מכישוריו וידיעותיו והבית מרגיש שיותר טוב ונכון מזה, לא יכול להיות.

פיליפ סטארק, המעצב הנודע, יוצא בפרסום שבו הוא טוען: העיצוב כן משפיע!

במלים אחרות, פנג שואי זה לא דבר שצריך להאמין בו, פנג שואי זה דבר שצריך להבין אותו!

 

לפרטים נוספים פנו לאתר של נטע כפרי:

http://www.netakafri.co.il

 

 

לעמוד הראשי

 

 
 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות ולתצלומים והם  על אחריות המפרסם בלבד