לעמוד הראשי

איי באיסטאס וקווי נאסקה בפרו

מאת: רעיה זפסוצקי

תצלומים: רעיה ודני זפסוצקי

דרומית ללימה על שפת האוקיינוס השקט נמצאים איי באיסטאס אשר יחד עם חצי האי פאראקאס מהווים שמורת טבע.  מגיעים אליהם בשייט ממזח שבמלון פאראקס – מקום קסום בו חדרים מוקפים גן יפהפה עם מדשאות, עליהם פזורות מיטות שיזוף, מטריות ונדנדות, פשוט גן עדן.

במהלך השייט לאיים רואים ציור ענק על מדרון אחת הגבעות אשר נקרא "אל קנדלברו" הציור נעשה בשיטה בה צוירו קווי נאסקה עליהם ידובר בהמשך.

בזמן השייט לאיים פגשנו דולפינים וסירות צוללנים אשר צללו להנאתם בשמורה. כאשר מתקרבים לאיים ניתן לראות שהם מכוסים בכתמים שחורים ענקיים, מתברר שאלו מושבות ציפורים. לדברי קפטן הספינה, כאשר הוא היה צעיר האיים היו מכוסים לגמרי בציפורים. רק כשתמקרבים יותר קרוב לאיים מבינים מדוע המקום נקרא גאלאפגוס הקטנה.

השמיים מכוסים בציפורים וכך כל דבר הנמצא על האיים, רואים שם מושבות ענק של סוגים שונים של ציפורים, אריות ים וגם חיות ימיות נוספות כמו פינגווינים.

ליד האיים כמויות גדולות של סרדינים מהם ניזונים כל היצורים הללו.

בעבר היו אוספים מהאיים "גואנו" (לשלשת ציפורים) שמשמש כדשן, אך בשנים האחרונות ענף הייצוא הזה הוגבל מאחר והתברר שהציפורים זקוקות לגואנו לקינון.

 אנחנו הגענו לאיים באפריל וזכינו לראות איך נקבות של אריות ים מלמדות את צאצאיהם לצוד, נקבות אחרות עושות "בייביסיטר" לגורים שנשארו על החוף בזמן שאמהותיהם היו עסוקות בצייד.

במהלך השייט מראות וקולות של שפע החיות והציפורים לא משאירות אף אדם אדיש וכל המבקר שם הופך מיד לתומך נלהב ב"גרין פיס".

לא רחוק מפאראקס בתוך אזור מדברי נמצא אתר קוי נאסקה. במקום נמצאים ציורי ענק וצורות גיאומטריות מדויקות בגודל של עשרות מטרים, אותן ניתן לראות בטיסה בלבד בגלל גודלם. הצורות נוצרו ע"י הפיכת אבנים קהות של המדבר ויצירת תעלות בהירות בתקופה שבין 900 שנה לפני הספירה עד ל- 600 שנה לספירה. עד היום לא ברור כיצד באמצעים שהיו קיימים אז הצליחו ליצור צורות כל כך מדויקות ולמה הם שימשו. ישנם מספר גרסאות לנושא: לפי חוקרת גרמניה מריה רייצ'ה מדובר בלוח שנה, לפי גרסה אחרת הציורים קשורים בפולחנים של התרבות המקומית, ישנם גם גרסאות אחרות .

טיסות מעל קוי נאסקה יוצאות מעיר איקה, במטוסים קלים. הן מיועדות לבעלי קיבה חזקה מאוד. הטייסים משתדלים להקיף את המקום מכל זווית אפשרית - לצורך צילום הציורים ע"י התיירים. אפשר לראות בין הציורים קוף בגודל של  כ- 90 מטר, קונדור בגודל של  כ- 130 מטר, ציפור קוליברי, כלב, עץ, איש חלל וצורות נוספות.

שקנאים על יד המזח במלון פאראקס

 

ציור של אנפה בנאסקה

ציור של עץ בנאסקה

ציור של קוף בנאסקה

ציור של ציפור קוליברי בנאסקה

ציור של איש חלל בנאסקה

לומדים לצוד

 עם אמא

 

 
אריות ים

צעירים

על החוף

 
     
כתמי מושבות

 ציפורים

על האיים

 
משפחת

אריות ים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"ציידים"

 

 
מושבות ציפורים

 על האיים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אריות ים

על האיים

 
ציור

 "אל קנדלברו"

 
 
"גנון"

של אריות ים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ציפורים באיי באיסטאס  

 

 
 

ציפורים באיי באיסטאס

 
     
 
 

 

 
 

 

 

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד