לעמוד הראשי
  הקרון של עדה
   

עוד משהו על מדעיות ורפואה

מאת:עדה שנים

 במאמרי הקודם התייחסתי לקשר בין מחקרים רפואיים הממומנים על ידי חברות התרופות והנעשים בעיקר על חולי סרטן, שתוחלת חייהם עד שנה. מטרת הניסויים הרפואיים האלה היא לבחון את מידת רעילות התרופות מתוך הנחה שגם אם נגרם נזק לבריאותו של החולה הסופני אין זה משנה, שהרי ממילא הוא עומד למות.

במאמר זה אתייחס להיבט נוסף של אותה  "מדעיות רפואית":בספרו של ד"ר יוסף ברנר,"תעצרו את הסרטן אני רוצה לרדת"(הוצ' מודן,2006) כותב ד"ר יוסף ברנר, שהוא מנהל מחלקה אונקולוגית במרכז הרפואי וולפסון ומטפל למעלה מ - 15 שנה בחולי סרטן בשיטות טיפול משלימות:"בקרב אנשי הרפואה הקונוונציונאלית יש הטוענים, שהם מבצעים טיפולים המעוגנים כולם על EBM

    evidence based medicine, מיוסדים על ספרות רפואית רחבה ועל עדויות חד משמעיות ליעילותם לעומת טיפולים אחרים  (ניסויים אקראיים הכוללים השוואות לקבוצות בקרה). אך למעשה רק 4 אחוזים מן ההחלטות הקליניות מבוססות על ראיות ברורות מעבודות מחקר קליניות 45 אחוזים מההחלטות מבוססות על קונסנזוס חזק בין הרופאים, שאינו מבוסס על עבודות מחקר ו - 51 אחוזים מן ההחלטות הרפואיות מבוססות על עדויות מחקריות חלשות שאין קונסנזוס ביחס אליהן.

עבודות מחקר מהשנים האחרונות מאשרות כי רק כ - 20 אחוזים מההחלטות הרפואיות מעוגנות בראיות חד משמעיות שהן בגדר EBM ואילו 80 אחוזים הן החלטות רפואיות המתקבלות על יסוד מחקרים שנויים במחלוקת, ניסיון אישי וקליני או מידע בלתי מבוסס" עוד כותב ד"ר ברנר:" חוקרים מאוניברסיטת מקמסטר ומעבדות אזור המילטון בהמילטון, אונטריו, בקנדה קובעים שרופאים דוחים ראיות מוצקות שאינן מתאימות לתיאוריה שלהם ולעיתים הם מוחקים תיאוריות בגלל עובדות חדשות, אך לפעמים הם נצמדים לתיאוריה למרות העובדות." ובהתייחס למחלת הסרטן אומר ד"ר יוסף ברנר:"כימותרפיה וטיפולים בהקרנות לא הביאו ב - 30 השנים האחרונות לשיפור משמעותי בתוצאות הטיפולים ולהארכת חייהם של חולי הסרטן. רק 20 אחוז מהטיפולים הקונוונציונאליים ניתנים כ - EBM . חלק גדול מהטיפולים הניתנים לחולי סרטן אינם מבוססים על מחקרים קליניים ,המספקים ראיות חד משמעיות לגבי יעילותם."

ד"ר ברנר מביא מחקרים רבים המאפשרים לנו ,ההדיוטות, להבין כי לא זו בלבד שהטיפולים הרפואיים בחולי הסרטן אינם מבוססים על ראיות מדעיות, אלא שהם ניתנים למרות ראיות מוצקות המוכיחות מעל לכל שצל של ספק כי הטיפולים מזיקים.

בספר הלימוד של הרופאים מצויינים המרכיבים של הכימותרפיה שהבסיס שלה הוא אותו בסיס של גז החרדל. במלחמת העולם הראשונה נעשה שימוש בגז החרדל, וכשגופות החיילים נבדקו התברר כי הגידולים בגופות התכווצו. כל בר דעת יכול להבין שהסיבה להתכווצות הגידולים היא רעילותו הגבוהה של גז החרדל. הוא הורג הכל- גם את האדם וגם את מה שבתוכו. הרופאים החליטו לקחת את הרעל הזה כדי "להשמיד" את הגידולים. בנוסף לאותו רעל הם הוסיפו עוד כמה חומרים רעילים הגורמים לסרטן. באותו ספר לימוד של הרופאים מצויינים תכונותיהם של אותם חומרים שצורפו לקוקטייל הנורא הזה. האונקולוגים יודעים שהכימותרפיה מסרטנת. הם למדו את זה בבית הספר לרפואה. מה הסיבה לכך שאחת מתופעות הלוואי של הכימותרפיה היא הקאות? הגוף שלנו חכם (הרבה יותר מאיתנו) הוא פולט החוצה את הרעל כדי להגן על עצמו.

 "מדעיותם" של הרופאים המטפלים בחולי הסרטן מבהילה ומעוררת פלצות היא מעוררת בי אסוציאציות קשות המחזירות אותי אחורה לתקופת השואה. גם אז בצעו הרופאים "ניסויים רפואיים", אבל עכשיו זה לא ניסויים זה רצח. רצח באצטלה של מדעיות.

נחזור לחולה הסרטן. הוא מבוהל. הוא מחפש מזור למחלתו. הוא שואל את הרופא אם טיפול אלטרניטבי יוכל לעזור לו. הרופא מגחך ואומר:"שטויות מה פתאום? מי ספר לך את השטות הזאת." רופא יקר, יש הוכחות כתובות מצולמות, מדווחות, מתועדות, חיות, אמיתיות שטיפולים טבעיים מרפאים מסרטן. מרפאים. כן, מרפאים. היה גידול ואין גידול. הבנאדם חי נושם עובד והסרטן הלך, איננו. אבל אם הרופא שלנו יודה שהטיפולים שלו אינם מרפאים אלא הורגים מה יקרה אז? איך הוא יקנה במכולת?

אני ממליצה לכל רופא בתחילת דרכו לא לפנות לאונקולוגיה. הדיסוננס הקוגניטיבי יחסל אתכם לאט לאט. הנפש שלכם תהיה חולה לא תצליחו לשרוד. אתם הרי יודעים שאחרי חמש שנים של מעקב החולה שלכם ייעלם. הוא פשוט ימות. "מיתה יפה" כלומר מיתה על פי דין.

בקשר למדע בכלל: איינשטיין היה שרלטן. למה אני אומרת את זה? הפקיד המשועממם הזה ישב לו בבית או במשרד ושיחק בניסויים מחשבתיים. אח"כ הוא תרגם אותם למשוואות מתמטיות. ככה מתנהג איש מדע? הוא לא הוכיח כלום הלכה למעשה. אי אפשר היה למשש, לגעת, לראות את התאוריות שלו. אבל בגלל האיש הזה אנחנו הולכים לחפש לנו מקומות חדשים לגור בהם מחוץ לכדור הארץ. הוא אפשר לנו את זה. הוא לא היה צריך למשש, להריח, לראות. הוא לא היה צריך לבדוק הטטיסטית את מסקנותיו.

הכסף מעוור את עינינו. אנחנו מולכים שולל על ידי מערכת הבריאות.

עלינו לדעת לשמור על עצמנו ולקחת אחריות על חיינו ועל גופנו.

ובחרת בחיים.

 

עדה שנים

מורה אקדמאית ללשון עברית

 הכנה לבגרות

 08-9471689   נייד: 050-6763975

 

 

 

 

 

שים לב : המידע הנחשף באתר אינטרנט זה אינו מהווה תחליף מכל סוג שהוא לייעוץ ולטיפול רפואי

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד