לעמוד הראשי

הכיכר האדומה

מוסקבה

 

כתבה:סיון לוין

צילומים: סיון וגרגורי

היום ביקרנו ב"כיכר האדומה" (רוסית: Кра́сная пло́щадь), הכיכר המפורסמת של מוסקבה, המוכרת ברבים מן המצעדים הצבאיים שנערכו בה בתקופה הסובייטית, ומן ההפגנות של המאה הקודמת. שמה של הכיכר אינו נובע מעובדה זו, גם לא מן הצבע האדום השולט במבנים, אלא מן המילה הרוסית Красная (קראסנאיה, Krasnaya), שפירושה גם "אדום" וגם "יפיפייה", כינוי שהופנה מלכתחילה לכנסיית ואסילי (בזיל) הקדוש , ובהמשך הושאל לכיכר כולה, כנראה במאה ה - 17.

באזור הכיכר עמדו בעבר בתים ומבנים שונים, אך אלו נשרפו כליל בשריפה הגדולה של מוסקבה בשנת 1493. כשהפך האזור לכיכר, שימש בתחילה כשוק המרכזי של מוסקבה ומאוחר יותר השתמשו בו גם לטקסים ציבוריים שונים, כגון לטקס ההכתרה של הצאר הרוסי.

אנדרטת הסוסים - בכיכר מנייז' היא לזכר האורוות והרחבה ששמשו בעבר לתרגול הסוסים. ארמון המלוכה - הקוליסאום, משמש היום למוזיאון  וסביבו פסלים ומזרקות.

 הקרמלין של מוסקבה (רוסית: Московский Кремль), בעבר מקום משכנם העיקרי של הצארים במשך מאות בשנים, וכיום המושב הרשמי של נשיא רוסיה (המשמש גם כמקום עבודתו), משקיף אל הכיכר האדומה. המתחם כולל בתוכו את ארמונות הקרמלין, קתדרלות הקרמלין, ארמון הסובייטים, ומספר אתרים נוספים בעלי ערך היסטורי רב. המתחם מוקף בחומת הקרמלין, המפורסמת במגדליה המחודדים.

שמונה-עשר מגדלים מסוגננים (תוכננו על-ידי ארכיטקט איטלקי), ניצבים בחומת הלבנים האדומות, המקיפה את המתחם לאורך של שני קילומטר ויותר. מגדל טאינצסקיה, השוכן על-גדת נהר מוסקבה נבנה כבר במאה ה - 15 והוא העתיק שבמגדלים. הגבוה מכולם הוא מגדל טרוצקאיה המתנשא לגובה של 80 מ', והיפה מכולם הוא מגדל ספסקאיה Spasskaya.

מלך התותחים - התותח הכי גדול בעולם, הנמצא  בקרמלין, לא ירה אף פעם, (לא מסוגל) הוא עשוי  ברזל יצוק עשיר בעיטורים.

מדרום, לאורך חומת הקרמלין, בנוי המאוזוליאום של לנין, שם מוצגת לראווה גופתו החנוטה של ולדימיר איליץ' לנין, מייסד ברית המועצות. מעל הכניסה למקום מתנוססת רק מילה אחת , עזת מבע: "לנין". בחגים מדיניים עומדת מעליו כל הממשלה.

ממזרח נמצאת כנסיית ואסילי הקדוש, סמלה של העיר מוסקבה ומן המבנים המפורסמים ביותר בעולם.

כנסיית ואסילי הקדוש – הידועה בכינויה "הכנסייה בעלת כיפות הבצל" ( אני אוהבת יותר את הדימוי לכדורי גלידה בגביעים), נבנתה במאה ה–16 בסגנון רוסי מובהק.

לכנסייה עוד שמות אחדים, כגון קתדרלת ההשתדלות, או כנסיית ואסילי הקדוש המבורך, או, כשם שאנשי המערב קוראים לה : קתדרלת בזיל. בנייתה הוזמנה בידי איוואן האיום והיא נבנתה בשנים  1534-1561 כדי להנציח את כיבוש קאזאן. הקתדרלה, שאינה גדולה במיוחד, בנויה מתשע קפלות בעלות בסיס משותף. היא נקראת על שמו של ואסילי, קדוש נוצרי אורתודוקסי-רוסי, הקבור בקתדרלה. האגדה מספרת כי איוואן האיום ניקר את עיני האדריכל פוסטניק יאקובלב, כדי שלא יוכל לבנות עוד דבר המשתווה ביופיו לקתדרלה.

מצפון נמצא אזור קניות מרכזי, קניון ה"גום", מן המפוארים והידועים ברוסיה. זהו מרכז קניות ענקי השוכן בתוך מבנה ארכיטקטוני מרשים משנת 1890, בעל גג זכוכית גבוה ומעוגל מעל כל אגפיו. במתחם גשרים רבים להולכי רגל המחברים בין אגפי הקניון.

 

אנדרטת הסוסים - בכיכר מנייז'

 הכיכר האדומה והמתחם המוקף בחומת הקרמלין, המפורסמת במגדליה המחודדים.

המאוזוליאום של לנין - דלת הכניסה לקבר שמורה על ידי הצבא

היפה מכולם הוא מגדל ספסקאיה Spasskaya

היחיד שבראשו יש שעון, מה שהופך אותו לציון דרך נוח. אם אתם רואים אותו, אתם ממזרח לקרמלין.

הקרמלין ביום גשום

 

אורוות הסוסים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כנסיית ואסילי (בזיל) הקדוש

 

 
 

בשנים האחרונות של משפחת המלוכה שימש מבנה זה למוזיאון הטכנולוגיות. אחרי המהפכה הפך למוזיאון ההסטוריה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כניסה לקניון תת קרקעי בכיכר האדומה

 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כנסייה ששמשה כמקום להכתרת הצארים והיום  - מקום קבורתם

 

הקרמלין

 

מלך התותחים

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הקרמלין מצד אחר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

קניון "גום"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

קניון "גום" מבפנים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

קניון גום - לאורכו

 

 

 
 

 

 

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד