לעמוד הראשי

קרחונים בפטגוניה

ארגנטינה

מאת: רעיה זפסוצקי

תצלומים: רעיה ודני זפסוצקי

קרחונים נמנים עם האטרקציות החשובות בפטגוניה. אחד הקרחונים המפורסמים בעולם הוא פריטו מורנו או הקרחון המתנפץ והוא מהקרחונים הבודדים בעולם שעדיין גדל ומתפתח.

זהו נהר קרח עצום שמתקדם במהירות של 2 מ' ליום במרכזו, וחצי מ' ליום בצדדיו. אורכו  כ - 30 ק"מ, רוחבו כ - 4 ק"מ ושטחו כ-195 קמ"ר, גובהו מעל המים בין 30 ל-60 מ'. תנועת הקרחון גורמת להתמוטטות גושים גדולים של קרח למי האגם, תוך יצירת רעש חזק. זהו מחזה מרהיב אותו ניתן לראות ממרפסות צפייה שנבנו לשם כך במקום.

כמו כך ישנה אפשרות לקחת שייט בקאטאמרן לחלקו הצפוני של הקרחון על מנת לחוש את מימדיו ולראות מקרוב גושי קרח ענקיים נופלים לתוך המים.

תנועת הקרחון יוצרת חסימה בזרימת נהר בראסו קירו, מידי כמה שנים מי הנהר מנפצים את סכר הקרח, הפעם האחרונה הייתה במרץ 2006.

כפי שסיפר לנו מדריך שלנו שהיה בין הצלמים הרבים שבילו ימים ולילות לפני הארוע על מרפסת הצפייה על מנת לצלם את הרגע. מזג האויר הגשום לא הקל עליהם את העבודה והבחור שחלה לבסוף עזב את המקום מספר שעות לפני שזה קרה. אך אחרים נשארו וצילמו וכולנו זכינו לראות זאת בחדשות.

נקודת יציאה לקרחון פריטו מורנו היא עיירה קאלאפטה, ממנה אפשר גם להגיע לשייט לקרחונים ספגציני, אונלי ואופסלה הענק. שייט באגם ארגנטינה מלווה בנופים מדהימים ביופיים של הרי האנדים וקרחונים צפים במי האגם הירוקים. במהלך השייט עוגנים ליד אגם אונלי משם ישנה אפשרות לעשות טיול רגלי קצר לאגם בו צפים המון קרחונים קטנים.

מהעיירה קאלאפטה יוצאים גם סיורים לאזור מערות שם ניתן לצפות בציורי מערות מלפני 4000 שנה. באזור חי שבט אינדיאנים חזקים וגבוהי קומה ( כ - 2 מ') שנקראו טהוולצ'ים, אשר נקחדו עם הגעת האדם הלבן לאזור.

 

קרחון פריטו מורנו

קרחונים צפים באגם ארגנטינה

קרחונים קטנים באגם אונלי

קרחונים צפים באגם ארגנטינה

 

קרחון אופסלה

 

 
 

סכר קרח מנופץ

 

 
 

גושי קרח מתנפצים למי האגם

 

 
  נופי אנדים באגם ארגנטינה

 

קרחון ספגציני  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 קרחון פריטו מורנו  
ציורי מערות ליד קאלאפטה

 

 
 
 

 

 
 

 

 

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד