לעמוד הראשי
  הקרון של עדה
   

ה"גלובליזציה" ועוד כמה מלים מכובסות

מאת:עדה שנים

ב-1985 נחקק בישראל "חוק ההסדרים". זהו חוק חירום,שנחקק כדי להקטין את האינפלציה הגבוהה שהשתוללה במשק הישראלי.היקפו של החוק היה 15 עמודים.היום היקפו הוא 150 עמודים. במסגרת חוק החירום הזה ,שהוא למעשה העברה של החקיקה לרשות המבצעת,היא הממשלה,בוצעו כל ההפרטות במשק הישראלי.

אופן העברת נושא ההפרטות מסביר למה לא נערכו בכנסת, שהיא הרשות המחוקקת, דיונים מקיפים בנושא ההפרטות, ולמה דעת הקהל והציבוריות הישראלית לא חקרה את נושא ההפרטות ביסודיות ולא בדקה מה עלה בגורל ההפרטות במדינות אחרות ברחבי העולם.

"חוק ההסדרים" נועד לזרז את ההפרטות ולהעביר דרך סדק צר סוג של טוטליטאריות כלכלית, שלציבור הרחב אין בה יד ורגל, למרות שהציבור הרחב הוא זה המשלם את מחיר ההפרטות.

פעם היה הקפיטליזם כפוף לחוקי המדינה. בעל המפעל או היזם שילם מיסים כחוק, היה כפוף לחוקי העבודה, התייחס לעובדיו עם נורמות מוסריות וחוקיות כלשהן. הקפיטליזם החדש טוען שהעובד הוא קניינו של המעסיק, וכפוף לו מכל בחינה שהיא. כאשר נוהלה מדיניות ההפרטות בארץ וברחבי העולם איש לא התייחס לזכויות העובדים.

המושג אותו טבעה "קרן המטבע הבין לאומית":"גמישות שוק העבודה" הוא מתן התר לאבטלה עמוקה,לשכר המבייש את האדם העובד והופך אותו לעני מרוד. לביטול ההגנות הסוציאליות שנרכשו בעמל רב בארצות הרווחה, בעיקר במערב אירופה, ולחוסר ביטחון כלכלי של עובדים מסורים שהשקיעו את מיטב שנותיהם בעבודה קשה. ישנן מדינות שבהן העובד חי מדולר אחד ליום .

קרן המטבע העולמית היא למעשה הזרוע המבצעת של משרד האוצר האמריקאי ברחבי העולם. היא מיישמת בהתלהבות רבה את "קונצנזוס וושינגטון" – מילת קוד לקפיטליזם הקשוח ביותר שאפילו בארצות הברית עצמה בורחים ממנו כמו מאש. לקרן המטבע הבינלאומית יש זכות לישם את הקונצנזוס של וושינגטון בישראל, ברוסיה, בארגנטינה, באפריקה, באסיה - בכל העולם, אך בשום פנים ואופן לא בוושינגטון.

למה? כי בעצם היא משווקת את ההון האמריקאי ואת החברות האמריקאיות לכל העולם. זהו ענף הייצוא של ארצות הברית.

הגישה הכלכלית, שניסח הכלכלן בן המאה ה - 18, אדם סמית, כלכלת היד הנעלמה, היתה פופולרית בחוגים מסויימים במאה ה - 19.

אדם סמית טען שכוחות השוק מאזנים את עצמם מעצם המפגש בנקודה מסויימת בין שני צירים: ציר הקונים וציר המוכרים, או ציר הצרכנים וציר היצרנים. הממשלה אינה אמורה להתערב בכלכלת השוק, המתנהלת מעצמה.

מאז עברו הרבה מים בירדן.

לאחר השפל הכלכלי של שנות ה - 30 במאה הקודמת וההכרה בכשלים הכלכליים של מערכות השוק החופשי, אי שיויון האדיר בחברה, הערים המתפוררות והמזוהמות נדחתה מדיניותו.  מדינות מערב אירופה ניסו לאזן בין כלכלת השוק החפשי לבין כלכלת היד הגלויה, המאפשרת את התערבות המדינה, כאשר יש צורך בכך. 

הספר :"אי נחת בגלובליזציה" מאת ג'וזף א. שטיגליץ,חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2001, בהוצאת הקיבוץ המאוחד, זורה אור על תהליכי ההפרטות ברחבי העולם, שנוהלו ע"י קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי. הוא מטיח ביקורת קשה על שני המוסדות האלה, ומטיל עליהם את האחריות לעוני שהביאה איתה מדיניות ההפרטות המהירה, שלא התחשבה במרקם החברתי של המדינות המתפתחות וללא רפורמות נוספות במערכת החברתית. 

הכותב עשה את מחקריו הכלכליים בנושא מערכות המידע בכלכלה הגלובלית, המידע היא מילת המפתח בכל הקשור לתחרות אמיתית בכלכלת השוק החפשי.

לעולם לא תהיה תחרות אמיתית עליה דיבר אדם סמית בנסחו את כלכלת השוק שלו, כי לעולם לא נדע בזמן אמת את מצב השוק לאמיתו בכל מוצר ומוצר בכל נקודה על הגלובוס.

העיתונות הכלכלית איננה מבחינה בכלל בטרגדיות היומיומיות ,שמקורן במדיניות הקרן הבינלאומית הדוחקת את האוכלוסיות העולם העניות אל סף ייאוש.

קרן המטבע הבינלאומית שנוסדה ב - 1944 נועדה לפקח על מערכת שער החליפין, שהוקמה אז, אך היא שינתה לחלוטין את מטרותיה. היום היא יוצרת רושם מוטעה ,שהיא תומכת פיננסית במדינות המיישמות את מדיניותה, ונתקלות עקב כך בקשיים. אך בכך היא מעודדת למעשה סיכון מוסרי. כלומר היא מעודדת ממשלות ופירמות גדולות לנהוג בחוסר אחריות כלפי אזרחיהן.

כך קרה שארגנטינה ורוסיה נקלעו למצבים קשים ורשת הביטחון הפיננסית לא יכלה להושיע. עוני, מהומות, אבטלה קשה, פשע, פערים חברתיים .

להלן תרגום המושגים המכובסים:

 "גלובליזציה"- הפרטה של כל מה שזז,כדי לאפשר לחברות בינלאומיות,בעיקר מארה"ב וממערב אירופה להנות ממקסום רווחיהן על ההון הנודד ממדינה למדינה.

"הפרטה"-הפסקת רשת הביטחון הסוציאלי ,שהמדינה אמורה לתת לאזרחיה במקרה של העברת נכסים ציבוריים לידים פרטיות.

"גמישות שוק העבודה"-סחר עבדים מודרני,שבו האדם עובד למחייתו עבודה קשה,רבת שעות ונשאר עני מרוד.

"השקעות זרות",משקיעים זרים"- קבוצה קטנה מאוד של בעלי הון העושה את רווחיה בגלל כל המושגים הקודמים שהזכרתי למעלה.

 

 

 

 

 

 

שים לב : המידע הנחשף באתר אינטרנט זה אינו מהווה תחליף מכל סוג שהוא לייעוץ ולטיפול רפואי

 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם על אחריות המפרסם בלבד