לעמוד הראשי
 

מתוך דמויות נשים - אליזבט קיסרית אוסטריה

מאת: תמר טוב אל

 דמותה של סיסי, קיסרית אוסטריה שנולדה בליל חג המולד ב - 1837 ונרצחה בספטמבר 1898 על ידי אנרכיסט איטלקי בג'נבה, היית לאגדה עוד החייה.

 סיסי, נסיכה באווארית שנישאה לקיסר פרנץ יוזף הייתה אהובה מאוד על עמה. היא מזכירה מאוד את הנסיכה דיאנה בהיות שתיהן נשים יפות, מין סינדרלות שקיבלו את תוארן דרך נישואיהן.

נספר כאן שתואר, מעמד, עושר אגדי, אהבת ההמונים - כל אלה אינם ערובה לאושר, לחופש, לשמחת חיים.

סיפורה של סיסי הוא סיפור של אישה קורבנית שנשלטה על ידי אם בעלה. היא אִפשרה לאישה הזאת למרר את חייה. היא הייתה צעירה מאוד כשנישאה, ילדונת בת 17 שאהבה מאוד מרחבים, חיות, במיוחד כלבים, סוסים וציפורים (היה לה גן חיות פרטי בארמון שנברון שבווינה).

עם נישואיה היה עליה לסגל לעצמה גינוני מלכות ואינספור התחייבויות של חצר מלכות. היא עמדה תחת ביקורת ארסית צולבת ומתמידה מצד חותנתה. דבר מכל מה שלמדה ויישמה - לא נשא חן מלפני המלכה האם. היא לא העזה להתקומם, לא קמה להיות בעד עצמה מעולם. בעלה מעולם נזעק להגן עליה. סיסי הייתה אישה בודדה ועצובה מאוד. היא ניסתה כל העת לרצות את המלכה האם, אך זו מצאה תמיד סיבות לבקר אותה. היא פחדה להתקומם, כי חששה לאבד את מה שממילא לא היה לה - איזשהו שמץ של רצון טוב מצד חותנתה כלפיה. הדברים החמירו במיוחד כשנולדו ילדיה. המלכה האם הרחיקה את ילדיה ממנה בטענה שאינה כשירה להיות אם ולחנך את ילדיה כראוי. הדבר שבר את לבה והעמיק מאוד את תחושת הניכור והבדידות שלה. סיסי הייתה קורבן של שתיקתה, של הפחד שלה לקום ולהביע בגלוי את כעסה וכאבה, לתבוע את עלבונה. כקיסרית היא נאלצה לבלוע את בגידותיו של בעלה, את עיסוקיו הממלכתיים הרבים, ואת יחסה המשפיל של אמו כלפיה. היא הפכה למְכל של כאב ומרירות, ונוצרה סביבה התחושה שהיא מעין קדושה מעונה שנקלעה למצב שאין לו מוצא. אמנם, לו הייתה מקימה שערורייה, לו הגנה על עצמה ונלחמה על כבודה - הייתה מסתכנת בזעזוע שהיה מביא עמו כנראה התפרקות, קריסה של מה שהיה, לצורך בנייה מחודשת. אך יש להניח ש"הכביסה המלוכלכת" לא הייתה יוצאת מחוץ לארמון, ומי יודע, לו העזה להתקומם, יש להניח כי היה חל שיפור במצבה ובמעמדה בארמון , ואולי המלכה האם הייתה נזהרת יותר בלשונה ובהתנהגותה כלפיה, ומכבדת אותה.

 היא לא מצאה ניחומים ביופייה הכובש, שהתפרסם בכל אירופה.

יהלומים קישטו את שערה הסמיך והארוך שהיה קלוע בתסרוקת מיוחדת. גזרתה הייתה דקיקה ומחוטבת והיא הייתה נערצת ואהובה על העם בצורה יוצאת דופן.

עד עצם היום הזה תמונותיה מקשטות את וינה בגלויות ובבונבוניירות יקרות הנושאות את שמה. הפולחן הזה סביבה, וגלי ההערצה שהקיפוה, לא הועילו להפוך אותה לאישה עליזה ומאושרת. מספרים כי הייתה אנורקטית והיו לה בעיות אכילה (כמו לנסיכה דיאנה).

האובססיה לשמר את גזרתה הדקיקה באה לביטוי גם בעיסוקה המוגזם בספורט.

היה משהו לא מאוזן בתפיסתה את עצמה. נשיותה, בגרותה הנפשית, האמון שלה ביכולותיה - כל אלו היו זקוקים לתהליך התבגרות מאוזן, מלווה בתמיכה אוהבת. היא נכנסה בגיל צעיר מאוד לתפקידה, ומילדות חסרת דאגה עברה מיד לחובות של מלכה, ודילגה על שלב ההתבגרות.

 כסף, ארמונות, כתר מלכות - אינם ערובה לאושר, לבגרות נפשית ולשמחת חיים. כאישה רמת מעלה לא לקחה סיסי לעצמה את זכותה הטבעית להיות אדם חופשי בביתה, היא לא השכילה לנצל את מעמדה כדי להיטיב ולשפר את מצבה, ואפילו ראתה את עצמה כאסירה של מעמד ושל "מה יגידו".

מעמדה היה יכול לשמש בעבורה יתרון, לו בחרה לצאת למלחמה עבור עצמה. אך היא בחרה לראות במעמדה המלכותי בית כלא ואת עצמה חוותה כאסירה של מסכנותה, פחדיה וכאבה שהלכו והתעצמו. היא חייכה לעתים נדירות והייתה פורצת בבכי לעתים קרובות. היה משהו בדרמת הסבל שלה שהפך אותה בעיני עצמה, ולאור האהבה העצומה שהעם אהב אותה - לקדושה מעונה. למין דמות על. מובן שהדרמה האישית שלה נשמרה בסודי סודות בביתה פנימה. אך הדרמה הזינה את הדפוס הזה והכניסה אותה למלכוד. מותה הדרמטי הפך אותה לאגדה שעדיין חיה בלב האוסטרים ובלב רבים אחרים בעוצמה, גם כיום.

את הכבלים אנו שמות על פרקי ידינו ועל צווארנו בעצמנו. כבלים של פחד ואשליה, ובהן אנו אסירות. יש משהו כמעט נוח במצב המוכר והקשה אמנם, ובתירוץ הידוע של אין מוצא. אין דרך אחרת. האומנם?

מוסר השכל - את יכולה להיות בת אצילים או אחת מההמון – בכל מקרה – אל תרשי שיתעללו בך! אל תאפשרי שישפילו אותך. עמדי על זכותך להיות חופשייה. הילחמי על אושרך! היזהרי שלא ליהנות מהסבל. התבונני היטב בדפוסי ההתנהגות שלך, אישה יקרה. הסיפור של סיסי רלוונטי גם היום. יש דרך לטפל בדפוסי התנהגות, אם ישנה התבוננות ומודעות למה שמתרחש. אם אינך עוצמת עינייך כשמתרחשים דברים שאסור שיקרו לך. אם אינך משקרת לעצמך ומספרת לעצמך, כי אין ברירה ואין מה לעשות. אם את די אמיצה להתמודד מול התחלה חדשה ובנתיב לא ידוע, שבהמשכו תוכלי לצאת לחופשי. בדקי אם את מסוגלת להתמודד עם חופש. בחופש את אחראית לבדך על כל מה שמרחש בחייך. אין את מי להאשים עוד. את המלכה של חייך.

האם תעזי, אישה אהובה ויקרה, להיות מלכה ושליטה היוצרת את חייה בדרך חדשה?

תמר טוב אל

לפרטים נוספים :

תמר טוב אל

טלפון: 0776797997

 

www.yoelwhiteeagle.co.il

 

tamar@yoelwhiteeagle.co.il

 

 

 

 
 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם  על אחריות המפרסם בלבד