לעמוד הראשי

*

 מוזיאון מדהים בחנות רהיטים

וארוחת טופו במסעדה יפנית

כתבה וצילמה:רינת לוין צ'רבין

מה המשותף בין מסעדת טופו מדהימה לציורים של רנואר ומונט מאזור ברביזאן שבצרפת ?

זה קרה ביום שישי האחרון. הוזמנתי לבקר בתערוכה, בלוויית פגי ורייקו, חברותי ממועדון הנשים הבינלאומי CWAJ

הגענו ברכבת עם קו CHUO הכתום, שחוצה את טוקיו לרוחבה, וירדנו בתחנה שלפני הר טקאו ( TAKAO ).

צבעי השלכת הכתומים, צהובים ואדומים השרו סביבנו אווירה של יופי וחמימות ועיטרו במומחיות מעודנת את הקור החודרני היבש, האופייני לחורף היפני. בתחנה לקחנו מונית למחוז חפצנו, ותמהנו לגלות לאחר כ–40 דקות , שהוא נוסע לאזור התעשייה שמחוץ לטוקיו. לרגע חשבנו שטעות בידו, אבל כשחצינו את פסי הרכבת נתגלתה לעינינו חנות רהיטים ענקית, ממוקמת בין חנויות למכוניות ספורט. החנות, המשתרעת על כמה קומות, נמצאת בבניין שבראשו מתנוסס שמו של בעל הבית העשיר MURAUCHI : שם , בקומה השלישית, יש גלריה המציגה קולקציה של יצירות אמנות ידועות, פסלים ותמונות שמן.

הסתבר, שמדובר באוסף מרהיב המציג כבר כ- 30 שנה ממיטב היצירות ותמונות השמן של גדולי הציור בצרפת במאה ה–19, כגון RENOUAR , MANET' MILLET,מאזור BARBIZAN.

 

RENOIR

 כאמור, האוסף מוצג בגלריה הממוקמת בתוך חנות רהיטים, כי בטוקיו , כפי שכבר למדתי, הכול מוחבא ומסתתר ויש לדעת איפה "לחפור" כדי לחשוף מטמונים. זה מה שעושה את החיים פה למרתקים ולמלאי הפתעות כל כך. אני זכיתי לתגלית שלי הודות לחברותי היפניות המקסימות, שבלעדיהן, ובלעדי התרגום שלהן, לעולם לא הייתי זוכה להגיע לשם. כל הכבוד לבעל החנות, יפני עשיר שבבעלותו רשתות אחדות של חנויות למכוניות, לרהיטים ועוד, שהקדיש מכספו ומזמנו כדי לאסוף ולשמר אוסף מכובד שכזה למען הציבור.

 

COROT

 

רשמי מוזיאון (למעלה)

COURBET

 

MILLET

 

PISARO

 

courbet

 

 

MANET

 

*

אחרי ששבענו אמנות עשירה, הלכנו לארוחת צהריים יפנית במסעדה נהדרת ששמה "TOFU UKAI", כן, כן , תתפלאו .... טופו! המסעדה היא מסעדת בת של UKAI TORIYAMA שלמרגלות הר TAKAO. מעוצבת ובנויה בדיוק באותה הצורה רק ממדיה קטנים יותר ובהבדל מהותי אחד נוסף – התפריט.
 
 

מסביב המסעדה גינות בעיצוב יפני מסורתי ופינות חמד עם מנורות אבן, נהרות מים קטנים ומפלים, ואגמים קטנים שבהם שוחים דגי קרפיון כתומים.

 

גלגל מים ישן, ששימש בעבר לטחינת עדשים, פולי סויה ועוד, מקשט את הגינה. הגינות פורחות ומלבלבות, כל עונה והצמחים והעצים שלה.

 

 

 בפנים המסעדה מעין דגלים עשויים בד, כמו וילונות, שעליהם כתוב דבר מה בכתב היפני ( NOREN ), הנחשב למעוגל יותר, הירגנה, או למסובך יותר, שבו כל ציור (סימן) הוא בעצם מילה אחת שלמה. על רוב הווילונות רואים את האות "U", שהיא התחלת המילה UKAI.

על שם המסעדה : TOFU UKAI'

 "u" בכל מקום, על הוילונות בכל אזור המסעדה וגינותיה. היא נראית כמו "ר" עם גיבנת ומעליה קו אלכסוני קטן.

 

 

 

התארחנו במסעדה בחדר פרטי שהזמנו מראש. הישיבה היא על כיסאות עץ קטנים שמושביהם מונחים על משטח טאטאמי ( TATAMI), העשוי במבוק. אל דאגה, לא יושבים ישיבת SEZA יפנית (ישיבת SEZA היא ישיבת  רגליים כפופות - על הברכיים), כמו בטקס התה שלהם, אלא ישיבה מערבית בתחושה יפנית אותנטית. הסוד הגאוני – יש חור לרגליים מתחת לשולחן – ומזל שכך.

 התפריט בנוי כולו על טוהרת הטופו, וכולל מעט דגים, אורז, פירות העונה (אפרסמון, KAKI ביפנית) ושעועית חומה מתוקה המוגשת עם מוצ'י, כדור לבן ודביק עשוי אבקת אורז, שכמו הטופו, מקבל את טעמו מהמזון שבסביבתו.

מתחיל להיות פה קר מאוד, נושבת רוח והימים צוננים, ולעתים בלילות כבר יורדים מעט פתותי שלג. שקט עכשיו בטוקיו, ערב השנה האזרחית החדשה.

בשבוע הבא נדליק את נרות החנוכה ונשים את החנוכייה על אדן החלון, הכרזת הניצחון של המעטים מול הרבים, שהונצחה באש.

 מעניין שהשנה תאריכי חג המולד וחג החנוכה ממש מקבילים. אם מישהו מכם חושב להכין סופגנייה מטופו, אשמח להמליץ ליפנים עליה. ובינתיים, חג שמח ומדליק.

רינת לוין -צ'רבין

 

 

 

הגינות שמסביב למסעדה

 

 

 

 

 

פנים המסעדה

 

התפריט

 

 

הגינות שמסביב למסעדה

 

 

 

ובגינה גם אפרסמונים

 
 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם  על אחריות המפרסם בלבד