לעמוד הראשי
 

כריתים - מקום הולדתו של זאוס

כתבה וצילמה: רעיה זפסוצקי

 

רתימנו

 

כריתים, האי היווני הגדול, נמצא במרחק שעת טיסה מישראל. נוסף על היותו ערש התרבות המערבית הוא מצטיין בנופים מדהימים, בים צלול, בחופים נקיים ויפים ובאנשים מסבירי פנים.

אפשר למצוא כאן אפשרויות בילוי ונופש לכל טעם וכיס : אתרי היסטוריה וארכיאולוגיה, נוף וטבע, ערים עתיקות עם סמטאות קסומות, שווקים הומי אדם ומסעדות המגישות מאכלים המוכרים לטעם ישראלי. יש גם הרבה מאכלי דגים וים. בערבים –טברנות עם מוזיקה יוונית וערבי פולקלור יווני, חופים חוליים וסלעיים, פראיים ומסודרים, וגם בתי מלון במגוון מחירים.

כדים לאחסון מזון בקנוסוס

בין האתרים החשובים באי שרידי ארמון קנוסוס מהתקופה המינואית שהוא היפה והמשוחזר ביותר מכל הארמונות באי. התרבות המינואית בכריתים התקיימה בין השנים 2500 עד 1100 לפנה"ס. אז, לפי אחת הסברות, התרחשה התפרצות געשית באי סנטוריני והביאה להרס כל המבנים והגידולים החקלאיים באי ובסביבתו. הארמון בקנוסוס נהרס בשנת 1700 לפנה"ס ובמקומו נבנה ארמון גדול יותר, שנהרס גם הוא בשנת 1450 לפנה"ס. רוב השרידים שנראים היום בארמון הם מהתקופה של 1700-1450 לפנה"ס. את הממצאים מהארמון אפשר לראות במוזיאון הארכיאולוגי באירקליון, שנחשב לשני בחשיבותו ביוון. ארמון קנוסוס נמצא במרחק של כ-5 ק"מ מאירקליון.

ציורי קיר בקנוסוס

אתר נוסף הראוי לביקור היא העיר חאניה, הנמצאת במערב האי. בעיר שרידי מבנים מהתקופה הווניציאנית והטורקית, נמל מקסים, שוק ועיר עתיקה שבה נמצא בית כנסת "עץ חיים" ששוחזר לאחרונה.

 

נמל בחאניה

 

ראויה לביקור גם רתימנו, שנמצאת בחצי הדרך בין חאניה לאירקליון. בעיר מספר מבנים מהתקופה הוונציאנית והטורקית, מבצר ונציאני הצופה על העיר ושוק מקסים. לחובבי נופים וטבע מומלץ לעשות סיור ברמת לסיטי, המשתרעת מזרחית לאירקליון. שם יקבל את פני הבאים נוף של כנסיות וכפרים קטנים וציוריים, ואזור שבו הוצבו בצפיפות מאות טחנות רוח, ששימשו בעבר לשאיבת מים.

 

רתימנו

 

בירידה מרמת לסיטי לכיוון העיר נאפולי , ליד העיירה זניה, נמצאת מסעדה שיש ממנה נוף מדהים. שם, לאחר שיחה קצרה. הגיש לנו בעליה מסביר הפנים, עוגות שאפתה אשתו, בליווי כתבה בעברית על המשפחה שמחזיקה את המסעדה ועל המקום.

 

 
 
מרוץ מכוניות עתיקות  

שוק ברתימנו

 

 

מזרקת רימונדי בשוק ברתימנו

 

תצפית ממבצר ברתימנו  
שוק ליד נמל בחאניה  
 

שוק ליד נמל בחאניה

 

 

 

 

 

 

בתים בנויים מעל חונות הנמל בחאניה

 
 
 

חצר מלון "קפסיס" בחצי האי אגיה פלגיה

 
 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות והתצלומים והם  על אחריות המפרסם בלבד