לעמוד הראשי

 
 

תזונה – בתבונה:

 מה בדיוק הם מוסיפים???

מאת: שושי הרץ

תוספי המזון – ידוע כי למזון המוכן מוסיפים בין היתר חומרים מתפיחים, מקשרים (=אמולגטורים), מרככים, משמרים, ממתיקים וגם חומרי טעם וריח. .כיום משתמשים בכ– 5000 תוספים, שמטרתם לשפר את המרקם, המראה, הטעם והריח, ואף להעלות את הערך התזונתי של המזון. היקף צריכת התוספים לאדם - נאמד במספר קילוגרמים מדי שנה, וזאת מבלי לחשב את הסוכר והמלח שאנו אוכלים. הוספת חומרים שונים למזון מוכרת זה שנים, אבותינו המליחו דגים ובשר והמתיקו פירות כדי לשמרם, כבשו ירקות והחמיצו אותם, הוסיפו תבלינים וצמחים לשיפור הטעם. היום אתמקד בחומרי צבע, שימור וטעם.

חומר משמר

חומר שמוסיפים למזון על מנת להאריך את חיי המדף שלו ולמנוע את קלקולו. בזמן שעובר בין ייצור המזון לצריכתו עשוי המזון לשנות את הרכבו, מראהו וטעמו בגלל חמצונו או בגלל התרבות מיקרואורגניזמים (= חיידקים ופטריות). בין האחרונים, יש כאלה הידועים כמחוללי מחלות באדם, העלולים להביא אף למוות , ואחרים, כמו חיידקי החלב (= לקטובצילוסים), ופטריות השמרים והעובש למיניהם, דווקא מוסיפים טעם למזון ומונעים את התיישבותם של חיידקים אלימים הודות לתחרות טבעית – ובכך הם למעשה משמרים את המזון (ראו לדוגמה, יין, גבינות, חמוצים). בימינו חומרי השימור חיוניים – הסכנה המיידית שבאכילת מזון מקולקל – גדולה מהסכנה שבשימוש במשמרים שנזקיהם מצטברים ונראים רק אחרי זמן רב! כדי להפחיתם יש לזכור כי:

• עדיף מזון טרי או משומר באמצעים טבעיים (החמצה, חימום/קירור, המלחה, המתקה), או עם נוגדי חמצון טבעיים, כגון לימון, ויטמין C ו - E.. חשוב לזכור שגם חומר טבעי בכמות גדולה עלול להזיק.

• גם מזון שכתוב עליו "ללא חומר משמר" – עבר טיפול סטריליזציה כלשהו (בישול/קרינה/פיסטור).

• לטעמי, האמצעי הטוב ביותר לשימור הוא ההקפאה, ואפשר להקפיא כמעט הכול: תבלינים, מיץ טרי ועוד.

חומרי טעם וריח

חומרים שמוסיפים למזון על מנת לשבח או לשנות את טעמו וריחו, או לנטרולו מטעמים או ריחות בלתי רצויים. כיום מוכרים כ-1,000 חומרים כאלה, ביניהם לא מעט כאלה הגורמים להרעלות, אלרגיות, הפרעות התנהגות והיווצרות חסרים תזונתיים (שמובילים לנזקים עקיפים). המוכרים והבלתי מזיקים, הם התבלינים הטבעיים. מלבדם יש מלחים, חומצות, כמו חומצת לימון ו - MSG = מונוסודיום גלוטמט =621 - E (שמצוי באבקת מרק ואסור לצריכה לאלרגיים לאספירין), וממתיקים מלאכותיים כמו סכרין וציקלאמט, שנאסרו לשימוש בארה"ב, כי הוכח הקשר בינם לבין סרטן. יצוין, כי גם האספרטיים הממתיק הנפוץ שמוסף לאלפי מוצרים, כולל תרופות ומוצרי "דיאט" –גרם למקרי הרעלה, שכן בטמפרטורה של 29 מעלות הוא מתפרק לחומרים רעילים, ביניהם פורמלין וכהל. לכן, חשוב לאכול מזון טרי ובלתי מעובד ולהעדיף חומרי טעם טבעיים (קקאו או אבקת חרובים, וניל, קינמון, סטיביה [ צמח להמתקה], או דבש וכו').

צבעי מאכל

נקראים כך משום שמוסיפים אותם למזון ולא בגלל העובדה שהם נועדו למאכל. תוספת הצבע נועדה ליצור מראה מפתה ונפוצה כמעט בכל מוצר מזון. קיימים מעל 3,000 חומרי צבע שאותם מחלקים לכמה קבוצות:

• צבעי זפת ופחם – עשויים מנפט ונגזרותיו – הם מסרטנים ונאסרו לשימוש בנורווגיה, ובארצות אחרות הוגבלו חמורות. יצוין, כי עודפי התעשייה משמשים לזיפות גגות וכבישים.

• צבעי אזו – מכילים חנקות, שבין היתר גורמות נזק לכליות ולסרטן במערכת השתן.

• צבע טבעי – כגון כורכום, קקאו פפריקה, כלורופיל (ירוק), קרוטנים (כתום) ועוד. אלו חומרים טבעיים שאינם גורמים לנזק גם בכמויות יחסית גדולות, חסרונם: הם יקרים, צבעם פחות חזק ולכן יש לצרוך כמות גדולה, דבר שמעלה עוד את מחירם (לראייה, ההבדלים בין מיץ פטל – לוויטמינצ'יק).

למרות נזקי צבעי המאכל, משרד הבריאות אינו אוסר את השימוש בהם לחלוטין, בטענה הצודקת כי ציבור הקונים קובע את המדיניות עם זאת, מגבילים את הוספתם ומחייבים (משנת 2000) את היצרן לציין על האריזה את המרכיבים, לגבי 4 צבעים שהוכחו כמסרטנים ואלרגנים, קיימת חובת פירוט שם מלא, (E = קיצור של 'אירופה').

1. הטטרזין – צהוב(102 (E – מקושר גם להיפראקטיביות ואסטמה.

2. כחול מבריק (133 - E)

3. סנסט צהוב (110 - E)

4. אדום אלורה (129 - E)

לנוחיותכם רשימה מלאה – בכתובת:

http//www.zooloo.co.il/love/food/LesColorants.asp

לסיכום, מה עושים??!! מכיוון שלא נהפוך לכימאים בן לילה, כדאי להפחית במידת האפשר את הנזק המצטבר של החומרים הללו על ידי העדפת המוצרים הבסיסיים והטבעיים ביותר שאפשר: פירות, ירקות, חלב, לחם, גבינה. עליהם יש גם את הפיקוח המחמיר ביותר. על צבעי המאכל שנועדו למראה עיניים בלבד – אפשר לוותר לחלוטין או לצרוך את הטבעיים.

ארוחה עם ירקות טריים, צבעונית מספיק גם ללא תוספות. לאנשים עם בעיות בריאות ספציפיות (כולל הפרעות התנהגות), כדאי לקיים דיאטה נטולת תוספים – תוך התייעצות עם איש מקצוע.

 

לשאלות: 9068923 - 03

שושי הרץ

נאטורופטית, מרצה אקדמית, מוסמכת לטיפול בתזונה, צמחי מרפא,

פרחי באך, ארומתרפיה, נרות הופי, ריפוי שמאני, שיאצו,

אירידיולוגיה ומאסטר רייקי (RMT)

 

לתשומת לב : אחרי סוכות ייפתחו הקורסים האלה:

"תזונה"

"רייקי"

"ריפוי שמאני"

טיפול בהפרעות קשב

 

 

 
 

למעלה

 
 
 כל הזכויות שמורות למערכת "הקטר" 2005  
ניצה לוין  טלפקס : 03-9364272

המערכת אינה אחראית לתוכן המודעות הכתבות ולתצלומים והם  על אחריות המפרסם בלבד